prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 TARIKATI ĒISHTI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: TARIKATI ĒISHTI   Wed Jun 03, 2009 3:26 pm

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

TARIKATI ĒISHTI

Tarikati Ēishti ėshtė njė nga rrugėt shpirtėrore nė Fenė Islame, pak i njohur nga shqiptarėt, sa mos me thėnė aspak, por shumė i njohur nė Azi…
Ky tarikat nuk e ka emrin e themeluesit, por e ka emrin e qytetit Ēisht, ku u themelue rreth vitit 930…
Qyteti Ēisht ndodhėt afėr qytetit historik Herat, nė perėndim tė Afganistanit…
Themelues i tarikatit Ēishti ėshtė dijetari Shejh Ebu Ishak Shami (Siriani)…Por, ai qė e pėrhapi, e zhvilloi dhe e popullarizoi tarikatin Ēishti, nė Azi, ishte Shejh Mu’inuddin Ēishti.

Kush ishte Shejh Mu’inuddin Ēishti?

Shejh Mu’inuddin Ēishti ishte Persian, lindur me 1141 nė Isfahan, Iran. Baba i tij quhej Hijasuddin, i biri i Nexhmuddinit, djali i Abdulazizit, i biri i Ibrahimit, qė ishte djali i Idrizit, i biri i Imam Musa Qazimit, qė ishte djali i Imam Xha’fer es-Sadikut, djali i Imam Muhammed Bakirit, djali i Imam Zejn el-Abidinit, qė ishte djali i Imam Hyseinit, djali i Imam Aliut (r.a.).
Shejh Mu’inuddin Ēishti u shkollue, arsimue, edukue nė medresetė kryesore nė Samarkand dhe nė Buhara, tek dijetarėt mė tė shquar tė kohės…
Ka vizituar vendet kryesore tė Botės Islame, u takue me dijetarėt mė tė njohur tė kohės, ka vizituar edhe vendet e shenjta, Mekken dhe Medinen, nė kohėn e haxhxhit…
Njė kohė ka jetuar nė Lahore, sot ėshtė nė Pakistan, ku njė natė e sheh nė ėndėrr Pejgamberin (a.s.) i cili i dha porosi qė tė vendoset nė Ajmer, Hindi, pėr tė vazhduar veprimtarin e tij…
Tarikat Ēishti ka tri veēori: Dashurinė, tolerancėn dhe zemėrgjėrėsinė…Me kėto tri veēori, tarikati Ēishti u bė shumė i dashur nė Hindi, nė Azi…
Shejh Mu’inuddin Ēishti ndrroi jetė nė vitin 1230, nė moshėn 89 vjeēare, por veprat e tij jetojnė…Ėshtė autor i shumė librave, kėtu po i pėrmendim dy mė kryesoret: “Anis el-Arvah” dhe “Dalil el-Arifin”, nė tė cilat pėrshkruhet nė imtėsi kodi i mirėsjelljes sipas parimeve tė Fesė Islame…
Sot ky tarikat vazhdon tė jeton, tė vepron, ėshtė pėrhapur nė Evropė, Amerikė dhe misionarėt muslimanė, me dashuri, tolerancė dhe zemėrgjėrėsi, pėrmes tarikatit Ēisti po e pėrhapin Fenė Islame edhe nė Australi…


Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
TARIKATI ĒISHTI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Tasavvuf-
Kėrce tek: