prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sudani me shtypshkronjėn mė tė madhe tė Kur'anit...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Sudani me shtypshkronjėn mė tė madhe tė Kur'anit...   Sun Nov 23, 2014 10:59 pm

Sudani me shtypshkronjėn mė tė madhe tė Kur’anit nė Afrikė

Shtypėshkronja mė e madhe e Kur’anit nė Afrikė ėshtė planifikuar tė filloi sot.
Rreth 850.000 euro janė shpenzuar pėr tė themeluar kompleksin, qė do tė hapet tė mėrkurėn me njė ceremoni zyrtare nė kryeqytetin e Sudanit, Kartum.
Drejtori i “Shtėpisė sė Kur’anit” (Dar Mus'haf) tė Sudanit dhe njė numėr i aktivistėve Kur'anor tė vendit do tė jenė tė pranishėm nė ceremoninė e pėrurimit.
Shtypėshkronja e Kur’anit e Sudanit do tė ketė kapacitet pėr tė shtypur rreth 6 milionė kopje tė Librit tė Shenjtė ēdo vit.
Shtypėshkronja ėshtė themeluar me investime nga Katari dhe Halifa bin Xhasim al-Kuvari, njė kėshilltar i Ministrit tė Ēėshtjeve Islame tė Katarit do tė marrė pjesė nė ceremoninė e pėrurimit.
Deri tani, Shtėpia e Kur’anit, (Dar Mus'haf) e Sudanit, e cila u themelua nė vitin 1994, ka qenė institucioni zyrtar pėr shtypjen e Kur’anit nė kėtė shtet tė Afrikės Lindore.
Shumica e popullsisė sė Sudanit ėshtė muslimane dhe mėsimi pėrmendėsh i Librit tė Shenjtė, Kur’anit, ėshtė i zakonshėm nė mesin e banorėve tė vendit.

Burimi: IQNA News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Sudani me shtypshkronjėn mė tė madhe tė Kur'anit...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» SHEJH SHEFQET SHEHU (1900-1952)
» Kurtesh Veliu: Kremte e madhe nė bletishtė
» Partizan Cene: Valicia e madhe ..!! Tregim horror ..Marre shkak nga nje ngjarje reale ..!!
» Konkurs letrar - Pėr nderė tė 100 vjetorit tė ngjarjes mė tė lavdishme tė historisė sė Malėsisė sė Madhe
» Kristaq Shabani:VEPRIMTARI E MADHE NE GJIROKASTER PER RILINDASIT E MEDHENJ BAJO E ĒERĒIZ TOPULLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: