prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Papa: Tė gjithė muslimanėt nuk janė terroristė...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Papa: Tė gjithė muslimanėt nuk janė terroristė...   Sat Dec 06, 2014 12:35 am

Papa: Tė gjithė muslimanėt nuk janė terroristė....

Papa Franēesku ka sulmuar ata qė thonė se "tė gjithė muslimanėt janė terroristė", duke shtuar: " Ndėrsa ne nuk mund tė themi se tė gjithė tė krishterėt janė fundamentalistė"
Papa Franēesku tė dielėn u bėri thirrje udhėheqėsve muslimanė nė mbarė botėn nė mėnyrė tė "qartė" tė dėnojnė terrorizmin qė kryhet nė emėr tė Islamit dhe bėri thirrje pėr t'i dhėnė fund persekutimit tė tė krishterėve nė Lindjen e Mesme.
Papa tha se ai i kishte thėnė presidentit turk, Rexhep Tajip Erdoganit se "do tė ishte e mrekullueshme nėse tė gjithė liderėt muslimanė tė botė, politikė, fetarė dhe akademikė, tė flasin nė mėnyrė tė qartė dhe tė dėnojnė dhunėn e cila dėmton Islamin.
"Kjo do tė ndihmojė shumicėn e muslimanėve nėse kėto fjalė dalin nga goja e kėtyre udhėheqėsve politikė, fetarė dhe akademikė. Ne tė gjithė kemi nevojė pėr njė dėnim global, "tha Papa Franēesku para gazetarėve nė bordin e avionit duke u kthyer nė Romė, pas njė vizite tri-ditore nė Turqi.
Papa Franēesku ka sulmuar ata qė thonė se"tė gjithė muslimanėt janė terroristė", duke shtuar: ". Ndėrsa ne nuk mund tė themi se tė gjithė tė krishterėt janė fundamentalistė"
Nė njė lutje tė rrallė tė pėrbashkėt, Papa dhe Patriarku ekumenik ortodoks Bartolemeu I folėn kundėr dhunės anti- krishterė, duke thėnė se bota nuk mund tė qėndrojė mė dhe tė lejojė "njė Lindje tė Mesme pa tė krishterė."
Ata thanė se "situata e tmerrshme" e tė krishterėve kėrkon " njė pėrgjigje tė duhur nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare".
Lideri argjentinas i katolikėve tė botės denoncoi atė qė ai e quajti valėn aktuale tė "Kristianobobisė" nė Lindjen e Mesme, duke i akuzuar radikalėt islamikė pėr "gjahun" ndaj tė krishterėve.
Nė ditėn e fundit tė vizitės sė tij tė parė nė Turqi, Papa Franēesku kėrkoi dhėnien fund tė skizmės mijėvjeēare tė vjetėr midis kishave ortodokse dhe katolike dhe tha se kjo ėshtė ēėshtja mė urgjente pėr shkak tė dhunės kundėr tė krishterėve nga ana e ekstremistėve tė shtetit islam.

Burimi: Capital News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Papa: Tė gjithė muslimanėt nuk janė terroristė...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Arbana Xharra:"Bac u kry", tė gjithė po ikin
» Njė pyetje nga Ilir Dardani: A ėshtė Gjergj Kastrioti Hero i tė gjithė Shqiptarėve? (I)
» Fritz Rdovani: V. I. Lenin, Xhon Kenedi dhe Papa Gjon Pali II...
» Kėze Kozeta Zylo: Dy motra shkodrane, dy lule tė bukura gjithė aromė tė Mėmėdheut tonė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: