prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ish-Myftiu i Egjiptit hedh poshtė akuzat se shiat janė qafira

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 579
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Ish-Myftiu i Egjiptit hedh poshtė akuzat se shiat janė qafira   Sun Dec 07, 2014 12:47 am

Ish Myftiu i Egjiptit hedh poshtė akuzat se shiat janė qafira

Ali Gomaa, ish myftiu i Egjiptit, tha se ėshtė e pa pranueshme akuza se shiat janė qafira. Duke folur pėr tė pėrditshmen Kuvajtit Al-Ray, ai tha, gjithashtu, se thirrja pėr kthimin e Halifatit Islam ėshtė e pavlefshme dhe se njė thirrje e tillė nuk ka tė bėjė me Islamin e vėrtetė.
Ai nėnvizoi se ata si ISIL-i dhe al-Kaida tė cilėt mbajnė ideologjinė tekfiriste kėrkojnė pėrēarje sektare dhe rebelime.
Ish-Myftiu shtoi se grupe tė tilla nuk dinė asgjė nė lidhje me Islamin e vėrtetė dhe Fikhun dhe Sheriatin.
"Kėto grupe kanė njollosur imazhin e Islamit nė botė," tha ai, duke vėnė nė dukje se kėto grupe tekfiriste zbatojnė planet e armiqve ".
Nė muajt e fundit, grupet tekfiriste tė tilla si ISIL-i kanė kryer akte tė tmerrshme tė dhunės, duke pėrfshirė prerje tė kokave publikisht, krime kundėr muslimanėve shi’itė, sunnitė, kundėr kurdėve dhe tė krishterėve nė Siri, Irak dhe Liban.

Burimi: IQNA News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi,Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ish-Myftiu i Egjiptit hedh poshtė akuzat se shiat janė qafira
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Luan Myftiu: Rama po ndjek mallkimin: 'pas meje, le tė bėhet kiameti'
» Rektori i Universitetit tė Prishtinės, akuzat e Reēicės i quan ēmenduri
» Poshtėrsia nuk ka fund, Berisha: Me operacion t'majasilit kanė marrė librezėn e veteranit
» Lexim tematik i " Krushqit janė tė ngrirė " novelė tė Ismail Kadaresė
» Nėse Agim Ramadani, Sali Ēekaj... nuk janė heronj, atėherė kush janė?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: