prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 TARIKATI MEVLEVI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: TARIKATI MEVLEVI   Wed Jun 03, 2009 3:31 pm

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

TARIKATI MEVLEVI

Tarikati Mevlevi ėshtė themeluar nė vitin 1273, nė qytetin Konja, Turqi. Ėshtė themeluar nga ndjekėsit apo besnikėt e Mevlana Xhelaleddin Rumiut, posa ndrroi jetė…

Kush ishte Mevlana Xhelaleddin Rumiu?
Mevlana Xhelaleddin Rumiu ishte dijetar, shkrimtar, teolog, jurist, sufi, por i njohur mė shumė, nė tėrė botėn, si poet, poet i zemrės.
Lindi nė vitin 1207, nė qytetin Belh, Afganistan, por ėshtė persian. Ėshtė djali i dijetarit tė madh, Myderriz Behauddin Veledit, qė e gėzonte titullin “Mbret i dijetarėve”
Nė vitin 1213, kur Mevlana ishte pesė vjeē, bashk me babėn shkoi nė Haxhillėk. Rrugės pėr nė Qabe, nė qytetin Nishapur, u takuan me sufiun e njohur, Shejh Feriduddin Attarin, i cili posa e pa fytyrėn e voglushit pesė vjeēar, menjėherė dalloi tek ai shkėndijėn Hyjnore dhe e pėrgėzoj babain e tij, myderriz Bahauddinin…
Nė vitin 1230, babai i Mevlanės, Bahauddini, ndrroi jetė, mbas njė shėrbimi me pėrkushtim si professor nė Medrese…Vendin e lirė tė profesorit ia ofruen Mevlanės, i cili tashmė ishte 24 vjeēar dhe ishte i diplomuar…
Mevlana shėrbeu 15 vjet nė Medrese si professor, shėrbeu me aq pėrkushtim sa studentėt e ndiqni deri nė shtėpi, nga shtėpia deri nė Medrese, duke mos u ngopur me diturinė e tij…
Njė ditė, nė vitin 1246, ēdo gjė ndryshoi tėrėsisht. Kjo ndodhi mbas njė takimi qė pati me sufiu, Shemsuddin Tibriziun, i cili e frymėzoi me dritėn shpirtėrore…
Mevlana Xhelaleddin Rumiu ndrroi jetė nė Konja, nė moshėn 66 vjeēare, me 17 dhjetor 1273, por veprat e tij ende jetojnė, ende frymėzojnė…
Kryevepra e tij quhet Methnevi, e cila ka mbi 25 vargje, nė gjashtė vėllime, e pėrkthyer nė gjuhėt mė tė mėdha, nė Lindje e Perėndim, sepse ėshtė pėrplotė frymėzim…
Xhamiu, poeti i madh Persian, pėr kėtė kryevepėr, ka thurrur kėto vargje tė paharrueshme:
“Nist Pejgamber ve li dared kitab”, qė do tė thotė: “Nuk ėshtė Pejgamber, por ka njė libėr, si tė pejgamberėve.”
Tarikati Mevlevi ka njė veēanti: Dervishėt e tij njihen si “dervishė rrotullues” sepse ashtu rrotullohen, lėvizin, gjatė ceremonive fetare, sema, qė pėrcillen me vegla muzikore, duke i ngritur nė lartėsitė shpirtėrore…
Sot, ky tarikat ėshtė ende aktiv dhe vepron nėn udhėheqjen e udhėrrėfyesit shpirtėrorė, Faruk Hemden Ēelebiut, i cili ėshtė njė nga trashėgimtarėt e Mevlana Xhelaluddin Rumiut, brezi i 22-tė…
Pėr shpirtin e ndritur tė Mevlanės, njė el-Fatiha! Amin!

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
TARIKATI MEVLEVI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Tasavvuf-
Kėrce tek: