prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Al-Az-hari i bėn thirrje tė krishterėve...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Al-Az-hari i bėn thirrje tė krishterėve...   Tue Dec 09, 2014 11:24 pm

Al-Az-hari i bėn thirrje tė krishterėve qė mos tė ikin nga radikalet e Lindjes sė Mesme


Dijetarėt muslimanė dhe Etėrit e Kishave Lindore morėn pjesė nė konferencėn "Az-hari pėrball terrorizmit dhe ekstremizmit"
nė Kajro, mė 3 dhjetor 2014

Al-Azhari, qendra mė prestigjioze e Islamit, tė enjten kėrkoi qė tė krishterėt nė Botėn Arabe qė tė qėndrojnė tė vendosur pėrballė dhunės sė xhihadit dhe tė mos ikin nė mėrgim.
Thirrja, e bėrė nė njė konferencė nė Kajro tė organizuar nga Al-Az-hari, erdhi vetėm disa ditė pasi Papa Franēesku ju tha liderėve muslimanė nė mbarė botėn qė ta dėnojnė terrorizmin, qė thirret nė emėr tė Islamit, nga grupe tė tilla si Shteti Islamik (IS) dhe Al-Kaida dhe bėri thirrje pėr t'i dhėnė fund persekutimit tė tė krishterėve nė Lindjen e Mesme.
"Ne e dėnojmė shpėrnguljen e detyruar tė tė krishterėve dhe tė grupeve tė tjera fetare apo etnike," thotė konferenca nė njė deklaratė pėrfundimtare. "Ne i bėjmė thirrje tė krishterėve qė tė qėndrojnė tė fortė nė atdheun e tyre edhe pse nga kjo valė e terrorizmit ne tė gjithė jemi duke vuajtur. "
Duke akuzuar militantėt ekstremistė pėr shtrembėrimin e kuptimit tė xhihadit, deklarata thotė se ": "Tė gjitha grupet e armatosura dhe milicitė sektare qė pėrdorin dhunėn dhe terrorizmin ... nuk kanė asnjė marrėdhėnie me Islamin e vėrtetė. "
Konferenca e Kajros nuk ka ofruar asnjė plan tė fortė pėr tė frenuar xhihadistėt, por ajo bėri thirrje pėr njė tjetėr forum ndėrkombėtar qė do tė mblidhet pėr tė "pėrhapur drejtėsi dhe respekt pėr besimet e ndryshme."
Udhėheqėsi i Al-Az-harit, Shejh Ahmed Al-Tajib ka dėnuar drejtpėrdrejt “Shtetin Islamik” (IS) pėr "krimet barbare" tė tij dhe kėrkoi nga koalicioni i udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pėr tė goditur vendet qė mbėshtesin terrorizmin financiarisht dhe ushtarakisht.

Burimi: IQNA News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Al-Az-hari i bėn thirrje tė krishterėve...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Krasniqi bėn thirrje pėr kėrkim falje publike
» Varfėria:Familjet skamnore bėjnė thirrje pėr ndihmė
» Gėzuar tė gjithė Besimtarėve Shqiptarė tė Krishter, festen e Pashkėve - Ringjalljen dhe ngritjen e Jezusit ne qiell !

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: