prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Forumi Kur'anor u zhvillua nė Irak

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Forumi Kur'anor u zhvillua nė Irak   Thu Dec 11, 2014 11:46 pm

Forumi Kur’anor u zvillua nė Irak

Njė Forum Kur'anor me titull ”Kėndimi i Kur'ani nė Praninė e Juristėve dhe Ekspertėve tė Texhvidit” u mbajt mė 29 nėntor 2014 nė qytetin e shenjtė tė Naxhafit, Irak.
Sipas faqes tė internetit tė Xhamisė sė Imam Aliut, nė Naxhaf, programi u organizua nga Dega Kur’anore e Qendrės Dar-ul-Kur’an qė ka lidhmėri me Xhaminė e Imam Aliut.
I kryesuar nga Shejh Ahmed Jasim Al-Naxhafi, kėnduesi i Kur'anit dhe Myezin i Xhamisė sė Shenjtė, forumi u ndoq nga Rafi 'el-'Ameri, mjeshtėr irakian i Kur'anit dhe Ahmad Al-Rahimi, studiues, hulumtues i Kur’anit.
Njė numėr i pėrfaqėsuesve tė qendrave Kur'anore dhe instituteve nė qytetin e shenjtė tė Naxhafit dhe njė delegacion nga Institutit Kur’anor i Bagdadit, gjithashtu, morėn pjesė nė kėtė program.
Muhammed Fahruddin, kryetar i forumit dhe udhėheqėsi i seksionit Kur'anor, tha se programi ishte pjesė e aktiviteteve Kur'anore tė seksionit tė mbajtur me qėllim tė promovimit tė njė qasje shkencore nė pėrhapjen e kulturės Kur'anore.
Njė lidhje e ngushtė ndėrmjet fushave tė Jurisprudencės dhe Texhvidit ėshtė hetuar nė forum.
Duke iu drejtuar programit, Rafi el-'Ameri tha se dijetarėt musliman ishin tė pėrfshirė thellė nė shkencat Kur'anore dhe disa prej tyre kanė shkruar temat e tyre rreth Texhvidit.
Texhvidi ėshtė njohuria dhe aplikimi i rregullave mbi shqiptimin gjatė kėndimit tė Kur'anit kėshtu qė leximi, kėndimi i Kur'anit ėshtė i njėjtė sikur ka kėnduar Pejgamberi, Muhammedi (a.s.).

Burimi: IQNA News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Forumi Kur'anor u zhvillua nė Irak
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: