prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pse u trondit kryepeshkopi i Anglisė?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Pse u trondit kryepeshkopi i Anglisė?   Fri Dec 12, 2014 10:54 pm

Gėrmadhat, shkatėrrimet nė Gaza e tronditėn Kryepeshkopin e Anglisė

Duke vizituar Gazėn pėr herė tė parė pas luftės shkatėrruese tė verės sė kaluar, 2014, Kryepeshkopi i Westminster-it tha se ishte i tronditur thellė kur e pa popullin palestinez tė bllokuar nė rrėnojat e lagjeve tė tyre nė brezin bregdetar.
"Unė isha i tronditur thellėsisht nga shkatėrrimet e luftės dhe nga varfėria," tha pėr gazetėn Guardian, Kardinali Vincent Nichols, udhėheqės i kishės katolike romake nė Angli dhe Wells.
"Papa Franēesku ka thėnė se duhet tė jetė njė fund i luftės, dhe kur ju te shihni efektin shkatėrrues nė njė vend si Gaza, ajo e pėrforcon atė."
Gjatė vizitės sė tij nė enklavėn e rrethuar, Kryepeshkopi i Anglisė i pa lagjet e Gazės qė janė rrafshuar gjatė luftės 50-ditore izraelite.
Izraeli filloi sulmet ajrore pamėshirshėm kundėr Gazės nga 8 korriku deri mė 26 gusht 2014, ku mė shumė se 2.100 u vranė dhe mijėra tė plagosur.
Sipas Zyrės sė OKB-sė pėr Bashkėrendimin e Ēėshtjeve Humanitare (OCHA), rreth 80% e vdekjeve nė Gaza janė civilė, duke pėrfshirė dhjetėra fėmijėve dhe gra.
Nga 2.131 palestinezė tė cilėt kanė vdekur nė luftimet e fundit, 501 ishin fėmijė, sipas Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara.
Rreth 70% e fėmijėve tė vrarė ishin nėn 12 vjeē, sipas agjencisė pėr fėmijė tė OKB-sė, UNICEF-it.
Kardinali Nichols ka vizituar njė spital dhe njė zonė industriale qė ishin dėmtuar shumė nga sulmet ajrore dhe granatimet izraelite.
Ai ka vizituar edhe njė jetimore ku qėndrojnė dhjetėra fėmijė tė traumatizuar dhe jetimė.
Muaj pas luftės, kishte pak shenja qė rrėnojat janė duke u pastruar, e e lėre mė rindėrtimin.


Burimi: On Islam
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
=====================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pse u trondit kryepeshkopi i Anglisė?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: