prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Policia nė Gjermani mbylli njė xhami

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Policia nė Gjermani mbylli njė xhami   Sun Dec 14, 2014 12:45 am

Policia nė Gjermani mbylli njė xhami

Autoritetet gjermane kanė mbyllur njė xhami nė qytetin verior tė Bremenit, pasi ajo ishte akuzuar pėr inkurajimin e tė rinjve pėr t'u bashkuar me grupin ekstremist tė Shtetit Islamik (i njohur si ISIL), i cili ėshtė mbanė pėrgjegjėsinė pėr vrasjet e dhunshme nėpėr Siri dhe Irak.
Nė rrethana tė papara, mė shumė se 100 pjestarė tė policisė gjermane kryen njė kėrkim nė Xhaminė “Mesxhidu-l-Furkan” dhe zyrėn e saj pėr veprimtari kulturore, tė cilat ishin nėn radarin e policisė qė nga viti 2007.
Vendimi vjen nė mes tė luftės kundėr ideologjisė sė ISIL-it, tha Sekretari i Brendshėm, Bremen Ulrich Maurer, duke i akuzuar drejtuesit e xhamisė se kanė promovuar vlerat ISIL-it dhe kanė inkurajuar tė rinjtė muslimanė nė qytet pėr tė udhėtuar pėr nė Siri dhe Irak, dhe tė bashkohet me radhėt e grupit, Fronti Al –Nusra, njė grup ekstremist nė Siri.
Sipas zyrtarit, Qendra, Xhamia, deri tani ka pasur sukses tė frymėzojė tetė burra, shtatė gra dhe 11 tė mitur pėr tė udhėtuar pėr nė Siri dhe tė bashkohen ISIL-in.

Burimi: RASA
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Policia nė Gjermani mbylli njė xhami
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: