prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dialogu: Islami dhe Krishterimi nė Poloni

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Dialogu: Islami dhe Krishterimi nė Poloni   Sun Dec 14, 2014 11:42 pm

Dialogu Islami-Krishterimi nė Poloni


Njė seminar mbi "Dialogun Islami-Krishterimi ėshtė duke u zhvilluar qė prej datės 7 dhjetor 2014, nė bashkėpunim me Universitetin e Wroclaw nė Poloni.
Sipas degės sė Agjencisė IQNA nė Europė, njė delegacion nga Universiteti Al-Murteza nga qyteti i shenjt Kum ka bashkėpunuar nė organizimin e programit.
Nė seminarin pesė-ditorė marrin pjesė lektorė tė universitetit polak dhe studentėt, si dhe 15 studiues dhe predikues nga Universiteti Al-Murteza.
Ahmad Zadhush, Rektori i Universitetit Iranian, ishte nė mesin e dijetarėve tė cilėt mbajtė kumtesa nė seminar.
Universiteti Wroclaw ėshtė njė universitet publik hulumtues i vendosur nė Wroclaw, Poloni. Ėshtė themeluar nė vitin 1702, ėshtė njė nga institucionet mė tė vjetra tė nivelit kolegjial tė arsimit tė lartė nė Evropėn Qendrore me rreth 30.000 studentė (2012).
Aktualisht, numri i pėrgjithshėm i muslimanėve nė Poloni ėshtė vlerėsuar nė 31.000, prej tė cilėve 5.000 janė me prejardhje tatare, plus 25.000 janė emigrantė dhe studentė, ndėrsa rreth 1.000 muslimanė janė polakė tė cilėt e kanė pranuar Islamin.

Burimi: IQNA News
Pėtktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dialogu: Islami dhe Krishterimi nė Poloni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: