prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Erdogani pėr rėndėsinė e mėsimit tė gjuhės osmane

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Erdogani pėr rėndėsinė e mėsimit tė gjuhės osmane   Tue Dec 16, 2014 11:52 pm


Erdogani pėr rėndėsinė e mėsimit tė gjuhės osmane

Nėse ju fshihet qytetėrimin juaj, ju do tė shihni tė tjerėt tė pėrparojnė pėrpara jush nė risi teknologjike, thotė kryetari, Rexhep Erdogan.
Mėsimi i gjuhės osmane ėshtė njė domosdoshmėri pėr gjenerata e ardhshme pėr tė riparuar lidhjet tona tė dėmtuara me qytetėrimin paraardhėsve tanė, tha tė premten, Kryetari i Turqisė, Rexhep Tajip Erdogan.
Nė njė fjalim nė njė pritje tė bėrė pėr nder tė kaligrafistit turk, Hasan Ēelebi, Erdogani e kritikoi opozitėn mbi njė projekt-ligj tė ri i cili propozon tė bėj gjuhėn osmane njė lėndė tė detyrueshme nė shkollat e mesme.
"A ka ndonjė komb tjetėr i cili nuk mund tė lexojė gjuhėn qytetėrimit tė vet qė bazohet nė tė?" Pyeti Erdogani.
"Numri aktual i atyre qė kanė njohuri tė gjuhės osmane nuk ėshtė i mjaftueshėm pėr ne. Askush nuk duhet tė ketė shqetėsime nė lidhje me mėsimdhėnien dhe tė mėsuarit e epokės Osmane-Turke," tha ai.
"Ringjallja e Epokės Osmane-Turke nuk ėshtė njė ēėshtje ideologjike, siē pretendon opozita, por mė tepėr njė temė pėr tė cilėn gjithė kombi turk duhet tė bashkohet, " tha Erdogani.
"Ata thonė se ne po diskutojmė pėr Osmanėt, ndėrsa tė tjerėt janė duke studiuar hapėsirėn. Por nėse ju fshihet qytetėrimin juaj, ju do tė shihni tė tjerėt tė avancojnė pėrpara jush, duke shkuar nė hapėsirė, etj," tha Erdogan.
Presidenti turk foli edhe pėr "kufijtė artificial" tė krijuar, dhe "territore tė reja qė do tė kolonizohen" nga Perėndimi nė vijim tė Luftės sė Parė Botėrore
"Asnjė prej kėtyre proceseve historike nuk bėri mė shumė dėme siē bėn proceset qė preken gjuhėn dhe kulturėn," tha presidenti.
"Pėrkundėr tė gjitha kėtyre sulmeve nė tė kaluarėn, gjuha arabe, osmane, kurde dhe turke janė ende gjallė. Dėmtimi i gjuhės tonė do tė shėrohet nga brezi i ardhshėm," shtoi ai.
Sugjerimi pėr studimin e detyrueshėm tė gjuhės osmane nė shkollat e mesme ėshtė bėrė nė Kėshillin e 19-tė tė Arsimit Kombėtar tė Turqisė, mė 5 Dhjetor 2014.
Populli turk ka pėrdorur njė numėr tė alfabeteve tė ndryshme gjatė gjithė historisė, duke pėrfshirė alfabetin arab pasi ata e pranuan Islamin.
Mė vonė, intelektualėt osman tė periudhės sė fundit, pėrfshirė Abdul Hamidin e Dytė, Sulltani i 34-tė i Perandorisė Osmane, sugjeroi qė alfabeti duhet tė pėrmirėsohet pėr tė bėrė leximin dhe shkrimin mė tė lehtė.
Nė vitin 1928, Mustafa Kemal Ataturk, themelues i Republikės Turke, paraqiti 29 shkronjat e alfabetin aktual turk duke e zėvendėsuar alfabetin e mėparshėm perso-arab. Alfabeti i gjuhės turke, i pranishėm, qė pėrdorėt sot, ėshtė njė alfabet qė rrjedh nga alfabeti Latin.
Pėrdorimi i alfabetit tė ri, i alfabetit Latin, ishte bėrė i detyrueshėm nė tė gjithė komunikimin publik.
Zėvendėsimi i alfabetit, nga alfabeti arab nė alfabeti latin u mbrojt me arsyetimin se alfabeti arab nuk ishte i pėrshtatshėm pėr fonologjinė autentike turke, por disa thonė se ndryshimi shkaktoi shkėputje, ndėrprerje tek turqit nga trashėgimia letrare e epokės osmane.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Erdogani pėr rėndėsinė e mėsimit tė gjuhės osmane
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: