prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dyfishohet numri i anglezėve qė pranojnė Islamin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Dyfishohet numri i anglezėve qė pranojnė Islamin   Wed Dec 17, 2014 10:28 pm

Dyfishohet numri i anglezėve qė pranojnė Islamin

Numri i anglezėve qė po bėhen muslimanė gati ėshtė dyfishuar nė dekadėn e kaluar, sipas gazetės The Independent.
Ndėrsa vlerėsimet e mėhershme e vendosin numri i tė konvertuarve musliman nė mes 14.000 dhe 25.000, por shifrat reale vlerėsojnė se numri mund tė jetė deri 100.000, me gati 5.000 tė konvertuar ēdo vit nė shkallė kombėtare.
Njė sondazh nga Ēėshtjet e Besimit ka anketuar tė konvertuarit qė jetojnė nė Britani dhe sipas hulumtuesve rezultatet tregojnė se 1.400 konvertime janė bėrė nė kryeqytet, Londėr, dhe kjo kjo do tė thotė rreth 5.200 njerėz e pranojnė Islamin ēdo vit - shifra qė ishin tė krahasueshme me rezultatet franceze dhe gjermane.
Raporti, gjithashtu, vuri nė dukje se si tė konvertuarit janė portretizuar nga mediat dhe vuri nė dukje se mė shumė se 62% e artikujve tė lajmeve pėrmendin tė konvertuarit dhe nė referencat e veēanta tė bėra ndaj terrorizmit dhe ekstremizmit. Ēfarė ėshtė vėrejtur ėshtė se edhe pse ka elemente brenda rrethit tė konvertuarėve muslimanė qė u bėn terroristė, shumica e tyre nuk kanė tė bėjnė asgjė me kėtė element.
Shumica e atyre qė konvertohen nė Islam pėrballen me sfida tė pafundme me humbjen e familjes dhe miqėve, duke iu pėrshtatur mjedise tė reja, qė kanė braktisur traditat e familjes qė janė kundėr Islamit dhe vetminė qė kjo mund tė sjellė dhe shumė faktorė tė tjerė, raporton World Bulletin.
Me gati 2.7 milion muslimanė qė jetojnė nė Britani, numri i tė konvertuarve nė rritje do tė thotė pėrfaqėsim mė islamik brenda vendit. Catherine Heseltine, njė e konvertuar 31-vjeēare nė Islam, bėri histori kur ajo u bė e konvertuara e parė femėr qė do tė zgjidhet kryetare e njė Organizate Britanike Muslimane - Komiteti pėr Marrėdhėnie me Ēėshtjet Publike Muslimane.
Duke theksuar problemet me tė cilat pėrballen tė konvertuarit ajo tha se "Ndėr seksione tė caktuara tė shoqėrisė, ekziston njė mosbesim i thellė i tė konvertuarve," tha ajo. "Ka njė ndjenjė se njė gjė mė e keqe se njė musliman ėshtė njė i konvertuar sepse ata janė perceptuar si diēka tjetėr. Nė pėrgjithėsi, edhe pse, unė mendoj konvertimi ngjall mė shumė kuriozitet se sa armiqėsi."


Burim: IQNA News
Pėrkhteu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dyfishohet numri i anglezėve qė pranojnė Islamin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: