prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Instituti Europian i etur pėr Departamentin Osman

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Instituti Europian i etur pėr Departamentin Osman   Thu Dec 18, 2014 11:31 pm

Instituti Europian i etur pėr Departamentin Osman

Instituti ka propozuar hapjen e njė departamenti pėr hulumtim mbi Turqit- Osmanėt, pėr "tė pėrmbushur boshllėkun nė departamentin e historisė dhe qytetėrimit."
Njė propozim pėr njė departament kėrkimor-hulumtues mbi turqit-osmanėt ėshtė dorėzuar nga Joseph H.H. Weiler, kreu i Institutit tė Universitetit Europian, tek Ministri i Arsimit tė Turqisė, Nabi Avci, ndėrsa u pranua nga ministri nė Ankara.
Nabi Avci dhe Joseph H.H. Weiler kanė folur pėr edukimin e studiuesve turq nė universitetet evropiane, veēanėrisht nė fushat e ekonomisė, politikės dhe ligjit.
Bashkėpunimi midis universiteteve turke dhe europiane nė tė gjitha departamentet do tė rritet, tha Weiler.
"Ėshtė koha pėr institutin tonė pėr tė themeluar njė departament kėrkimesh tė Osmanėve pėr tė pėrmbushur boshllėkun nė departamentin e historisė dhe qytetėrimit", i tha ai njė gazetari tė Agjencisė Anadolu nė njė intervistė.
"Perandoria Osmane dhe kultura e saj ka luajtur njė rol tė madh nė formėsimin e Lindjen e Mesme dhe nė botė. Kjo ėshtė arsyeja pse ne dėshirojmė njė departament nė institutin tonė", tha ai.
Duke thėnė se instituti ka njė arkiv tė pasur pėr studime tė mėtejshme, Weiler tha se ata qė janė tė arsimuar nė departamentin Osman do tė jenė ekspertė tė cilėt mund tė mėsojnė historinė osmane.
Nėpėrmjet kėtij departamenti, njė numėr i studentėve do tė jenė tė mirėpritur nga Instituti Europian tė cilėt do tė studiojnė pėr doktoraturė nė kėtė fushė, tha ai. Ai shtoi se propozimi u mirėprit nga ministri turk.
Propozimet qė vijnė nga jashtė, tė tilla si kjo jashtė Turqisė, janė dėrguar nė ministrinė e jashtme qė tė vlerėsohen. Kur tė miratohen, departamentet e reja do tė hapen, dhe Ministria e Arsimit Kombėtar tė do tė siguroi ligjėrues tė nevojshėm.
Kėtu ėshtė njė pėrzgjedhje e departamenteve aktive kėrkimore nė Turqi:
- Qendra Oksford pėr Studime Islamike, e cila siguron njė pikė takimi mes Botės Islame dhe Botės Perėndimore tė tė studiuarit.
- Studime Turke Vehbi Koc, nė Qendrėn pėr Studimet e Lindjes sė Mesme nė Universitetin e Harvardit.
- Studime Bashkėkohore Turke, nė Shkollėn Ekonomike tė Londrės dhe tė Shkencave Politike.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Instituti Europian i etur pėr Departamentin Osman
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: