prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ambasadori kuban: Xhamia do tė ndėrtohet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Ambasadori kuban: Xhamia do tė ndėrtohet   Tue Dec 23, 2014 10:28 pm


Ambasadori kuban: Xhamia do tė ndėrtohet

Ambasadori nė Kubė ka thėnė se njė xhami do tė ndėrtohet nė Havanė.

Duke iu pėrgjigjur komenteve tė presidentit Erdogan lidhur me njė xhami qė do tė ndėrtohet nė Kubė, Ambasadori i Kubės, Albertao Gonzales Casals, deklaroi se ata mendojnė se ndėrtimi i njė xhamie pėr muslimanėt qė jetojnė nė kėtė vend ėshtė njė e drejtė qė ata tė kenė njė xhami. Gjatė transmetimit tė drejtpėrdrejtė nė kanalin NTV-sė, Gonzales Casals u pėrgjigj pyetjeve tė Can Ertuna-sė duke thėnė se popullsia e Kubės prej 11-tė milion banorė ka 5.000 muslimanė.
Duke deklaruar se ai nuk ka dashur tė hyjė nė njė debat historik, ambasadori tha se kjo ēėshtje ishte ngritur mė parė. Dy vjet mė parė, "Muslimanėt nė Kubė kishin paraqitur njė kėrkesė pėr njė xhami. Ne jemi njė vend laik. Ne i konsiderojmė kėrkesat e feve tė ndryshme. Muslimanėt kanė tė drejtė pėr njė xhami. Qeveria turke do tė ndihmojė, Ministria pėr Ēėshtjeve Fetare, gjithashtu, do tė ndihmojė pėr ndėrtimin e xhamisė. Ēfarė ėshtė e rėndėsishme ėshtė kėrkesa e njerėzve qė jetojnė nė Havanė dhe ne e kemi konsideruar kėtė pėr mjaft kohė. Kjo xhami do tė ndėrtohet ".
Kryetari Erdogan tha nė fjalimin e tij nė Samitin e Parė tė Udhėheqėsve Fetarė Muslimanė tė Amerikės Latine se Amerika ishte zbuluar para vitit 1492. Ai ka thėnė se " 314 vjet para Kolombos, detarėt muslimanė lundruan dhe kishin arritur kontinentin amerikan nė vitin 1178. Nė kujtimet e Kristofor Kolombos , aty ėshtė pėrmendur njė xhami nė majė tė njė kodre. Ne flasim pėr kėtė me vėllezėrit e mi kubanė. Dhe njė xhami do tė pėrshtatet nė maje tė kodrės “shumė bukur ".

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ambasadori kuban: Xhamia do tė ndėrtohet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: