prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pėrdorimi i emrit tė Pejgamberit....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Pėrdorimi i emrit tė Pejgamberit....    Wed Dec 24, 2014 11:49 pm

Pėrdorimi i emrit tė Pejgamberit nė produkt nxit polemika

Njė tregtar lokal kėtu ka ngritur polemika duke shitur hurmet duke pėrdorur emrin e Pejgamberit (paqja qoftė mbi tė) nė paketim.
Nė paketim shkruan: "Ku janė njerėzit qė thonė se ata e duan Pejgamberin (paqja qoftė mbi tė) dhe e pasojnė Sunetin e tij." Duke e shtypur kėtė nė kopertinėn e paketimit, tregtari thotė se ai i referohet haditheve tė ndryshme, ose thėnieve tė Pejgamberit qė kėshillojnė njerėzit tė konsumojnė hurme pėr shkak tė dobive tė tyre shėndetėsore.
Shumė njerėz kanė pėrdorur Twitter-in pėr tė kritikuar kėtė metodė tė marketingut tė produkteve tė muslimanėve duke pėrdorur urdhėrat islame. Disa komentatorė thanė se tregtari ėshtė i interesuar vetėm nė pėrfitimin e parave dhe ėshtė nė gjendje tė mashtrojė pėr shkak tė kontrollit tė dobėt qeveritar.
Tregtari, ndėrkohė, mbetet kėmbėngulės duke thėnė se kjo ėshtė njė formė legjitime e marketingut. Ai tha se ai e ka projektuar vetė logon dhe se qėllimi ėshtė qė tė nxis muslimanėt ta duan Pejgamberin dhe mėsimet e tij.
Ai tha se ka produkte tė tjera nė treg, tė tilla si llojeve tė caktuara tė kafesė, tė cilat gjithashtu inkurajojnė njerėzit pėr tė ndjekur Ligjin Islam.
Ai tha se ka lėshuar nė treg tashmė njė produkt tjetėr duke pėrdorur tė njėjtėn metodė, e cila nxit njerėzit qė tė binden prindėrve tė tyre. Ai ka shtypur sasi tė mėdha tė kėsaj logoje , tha ai.

Burimi: Arab News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pėrdorimi i emrit tė Pejgamberit....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: