prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Biznesmeni gjerman dėnon tubimet anti-Islame

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Biznesmeni gjerman dėnon tubimet anti-Islame   Fri Dec 26, 2014 12:31 am

Biznesmeni gjerman dėnon tubimet anti-Islame

Ulrich Grillo, Kryetar i Federatės Gjermane tė Industrisė, kritikon, dėnon protestat kundėr myslimanėve...

Protestat, tubimet, nė rritje kundėr Islamit nė Gjermani janė dėnuar nga njė udhėheqės i fuqishėm i biznesit gjerman si tė "papranueshme", duke thėnė se kjo dėmton interesat dhe vlerat e vendiT dhe pėrpiqen tė "tė shpifin pėr njė fe tė tėrė".
"Ne kemi qenė prej kohėsh njė vend i emigracionit dhe ne duhet tė mbetemi kėshtu", tha Ulrich Grillo, kryetar i Federatės Gjermane tė Industrisė, pėr Agjencinė Gjermane tė Lajmeve DPA.
"Gjermania si njė vend i begatė, dhe gjithashtu nga dashuria e krishterė pėr njerėzit tanė, vendi ynė duhet tė marrė mė shumė refugjatė."
Duke folur tė martėn, Ulrich Grillo ankohej se dalja e grupit "Evropianėt Patriotė Kundėr Islamizimit tė Perėndimi" ose PEGIDA, e cila ka mbajtur marshime javore, po i minon vlerat dhe interesat e vendit, ka raportuar Agjencia OnIslam.net.
Ulrich Grillo, Kryetar i Federatės Gjermane tė Industrisė, sulmoi protestat e PEGIDA-s, (“Evropianėt Patriotė Kundėr Islamizimit tė Perėndimi") qė janė organizatorė, tė cilėt i kanė ftuar nė protesta kundėr muslimanėve, Islamit, “neo-nazistėt dhe ksenofobėt”
Ai tha se grupi ėshtė duke u pėrpjekur pėr tė shfrytėzuar frikėn e terrorizmit, tė cilėn ai e quajti tė papranueshme "pėr tė shpifur pėr njė fe tė tėrė".
Ulrich Grillo pėrfaqėson interesat politike tė mė shumė se 100.000 kompanive gjermane, ku janė tė punėsuar rreth tetė milionė njerėz.
Ai pohoi se ekonomisė sė lartė tė Evropės i duhet edhe mė shumė emigracioni qė tė mbetet nė konkurrencė dhe duhet tė marrė edhe mė shumė azilkėrkues.
Pėr mė tepėr, ai ka shtuar se plakja e shpejt e popullsisė tė Gjermanisė ka nevojė pėr njė fluks tė fortė tė tė ardhurve tė kualifikuar pėr tė mbėshtetur ekonominė dhe sistemin e mirėqenies sociale.
"Duke marrė parasysh zhvillimin tonė demografik, imigracioni siguron rritje dhe prosperitet", tha ai.
Ai u bėri thirrje krerėve politikė tė bėjnė mė shumė pėr tė kundėrshtuar veprimet e PEGIDA-s ((“Evropianėt Patriotė Kundėr Islamizimit tė Perėndimi").
"Klasa politike duhet tė pėrpiqet mė shumė pėr tė bėrė qytetarėt tė shohin mundėsitė dhe tė zvogėlojė frikėn e tyre," tha ai.
Njė numėr rekord prej 17.500 njerėzve ju bashkuan nė njė marshimi tė PEGIDA-s kundėr asaj qė ata e quajtėn "Islamizimit" tė Gjermanisė nė qytetin lindor tė Drezdenit ditėn e hėnė nė demonstratėn e dhjetė gjatė disa javėve, me grupe mė tė vogla tė mbledhur nė tri qytete perėndimore tė Gjermanisė.
Rreth 4.500 kundėr-demonstrues marshuan nėn moton "Dresdeni i Lirė - pa Nazistė”, duke paralajmėruar se nuk ka vend pėr racizmin dhe ksenofobinė nė tėrė Gjermaninė.
Gjermania ka rreth katėr milionė myslimanė, duke pėrfshirė 220.000 vetėm nė Berlin. Turqit pėrbėjnė rreth dy tė tretat e pakicės muslimane.
Tek gjermanėt janė rritur ndjenjat armiqėsore ndaj pranisė sė muslimane kohėt e fundit, me njė debat tė ndezur rreth emigracionit musliman nė Gjermani.
Njė sondazh i kohėve tė fundit nga Universiteti Munster ka zbuluar se gjermanėt kanė pikėpamje mė negative pėr muslimanėt sesa fqinjėt e tyre evropianė.

Burimi: IQNA News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Biznesmeni gjerman dėnon tubimet anti-Islame
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: