prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tė mbijetuarit e cunamit i pėrkujtuan xhamitė qė qėndruan

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Tė mbijetuarit e cunamit i pėrkujtuan xhamitė qė qėndruan   Fri Dec 26, 2014 10:43 pm

Tė mbijetuarit e cunamit i pėrkujtuan xhamitė qė qėndruan

Kur njė cunam i fuqishėm shkatėrroi kėtė qytet indonezian 10 vjet mė parė, strukturat qė qėndruan nė kėmbė, pa u shkatėrruar, nė shumė lagje ishin xhamitė.
Pėr qindra njėrėz qė kanė gjetur strehim brenda mureve tė xhamive, ku shumė vetė shpėtuan jetėn brenda tyre, kjo nuk ėshtė harruar dhe pėr shumė njerėz ishte njė pėrvojė, sprovė qė ka forcuar besimin e tyre.
Shumė tė mbijetuar besojnė se xhamitė u kursyen nga ndėrhyrja Hyjnore.
"Kjo ėshtė pėr shkak se xhamia ėshtė shtėpia e All-llahut, krijues i njė cunami tė tillė. Ajo, xhamia, ėshtė e mbrojtur ", tha Ahmad Xhunejdi, njė i mbijetuar i cili shpėtojė nė Xhaminė e Madhe Bejturrahman, njė xhami historike nė qytet, mė e madhja, me mure tė bardha, me shtatė kupola, me minare 35 metra tė gjatė, njoftoi Agjencia A.Press.
Xhamia, e ndėrtuar nga kolonizatorėt holandezė nė vitin 1881, ishte praktikisht e pa dėmtuar mė 26 dhjetor 2004, kur cunami, i cili shkatėrroi qytetin dhe mbyti mė shumė se 230.000 njerėz, prej dhjetėra kombeve, pėrreth Oqeanit Indian.
Si njė 18-vjeēar, Reza Nasir gjeti strehim nga fatkeqėsia duke u ngjitur mbi njė nga kupolat e zeza tė Xhaminė sė Madhe. Nga atje, ai pa pėrmbytjen e qytetit nga valėt e Oqeanit, jashtė mureve tė xhamisė, dhe duke lėnė qindra trupa tė mbytur nė oborr. Ai kurrė nuk kishte parė kaq shumė kufoma.
Kjo ishte dita qė ai filloi tė lutej pesė herė nė ditė, tė falte namazin rrugullisht, njė nga shtyllat e Islamit.
"Unė ndjehem se m’u dhurua njė rast i dytė pėr tė jetuar, pasi mbijetova nga cunami", tha Nasir. "Unė jam mirėnjohės. Ajo krijoi njė moment pėr mua pėr tė ndryshuar pėr tė qenė mė i mirė. "
Shumė banorė tė Aceh-it, provinca mė mbizotėruese muslimane nė tė gjithė Indonezinė, e shikuan katastrofėn nga cunami si ndėshkim pėr mungesėn e tyre tė pėrkushtimit ndaj Zotit. Cunami, faktikisht, na ka bėrė shumė mė tė devotshėm, tha Faisal Ali, njė autoritet fetar i shquar.
"Cunami i nxiti banorėt e Acehit tė ripėrtėrijnė pėrkushtimin e tyre pėr besimin e tyre," tha Hoxha Fejsal Ali.
Mirza Irvansiah, njė ekspert i arkitekturės, nga Banda Aseh, i Universiteti Shtetėror Syiah Kuala, tha se tė paktėn 27 xhami nė qytet i mbijetuan cunamit, tė vetmet ndėrtesa nė lagjet e tyre qė nuk u shkatėrruan. Fotografitė e strukturave, tė xhamive qė qėndronin nė kėmbė nė mes tė shkatėrrimeve qarkulluan nė internet pas fatkeqėsisė, qė shumica qėndresėn, mbijetesėn e tyre e quante njė mrekulli, tha ai.

Burimi: IQNA News
Pėtktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
=====================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Tė mbijetuarit e cunamit i pėrkujtuan xhamitė qė qėndruan
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: