prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gezatati islamofobik: Muslimanėt "duhet tė dėbohen" nga Franca

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Gezatati islamofobik: Muslimanėt "duhet tė dėbohen" nga Franca   Tue Dec 30, 2014 12:37 am

Gazetari islamofobik: Muslimanėt "duhet tė dėbohen" nga Franca

Gazetari francez, Eric Zemmour, vėrejtjet e tė cilit shpesh janė quajtur si raciste, ksenofobike dhe seksiste, foli pėr njė dėbim tė mundshėm tė muslimanėve nga Franca, duke shkaktuar edhe njė herė polemika.
Franca debaton "fjalėn e lirė" pasi njė komentator televiziv u shkarkua pėr sugjerimin qė tė gjithė, pesė milionė muslimanė, duhet tė dėbohen nga Franca, "pėr tė parandaluar luftėn civile."
Komentet nga Eric Zemmour, i cili ka qenė mė parė i dėnuar pėr nxitje tė urrejtjes racore, shkaktoi zemėrim tė madh.
Eric Zemmour u shkarkua nga Kanali i Lajmeve 24-orėshe i TV pasi i tha njė gazetari italian qė Franca qė vlerėsohet qė ka pesė milionė muslimanė duhet t’i "deportojė " pėr tė shmangur "kaosin dhe luftėn civile".
Vendimi i Kanalit ėshtė miratuar nga grupet anti-raciste dhe disa politikanė tė krahut tė majtė. Ajo u kritikua ashpėr nga disa figura tė larta tė djathta tė politikės franceze, tė cilėt e adhurojnė Zemmour-in, por edhe nga disa tė majtė, qė e urrejnė atė, nė bazė tė tė drejtės sė tij pėr fjalėn e lirė, njoftoi The India Times.
I pyetur nėse ai do tė sugjerojė deportimin e pesė milionė muslimanėve francezė, gazetar i diskutueshėm francez u pėrgjigj:
"Unė e di se ėshtė joreale, por historia ėshtė e habitshme.
"Kush do tė kishte thėnė se nė vitin 1940, pothuajse njė milion Pieds-Noirs [fjalė pėr fjalė do tė thotė Kėmbė –Zi, njė term qė i referohet njerėzve tė origjinės franceze, evropiane qė jetojnė nė Afrikėn e Veriut tė Francės, njėzet vjet mė vonė do tė largohen nga Algjeria qė tė kthehen nė Francė? "
Ministri i Brendshėm i Francės, Bernard Cazeneuve lėshoi njė deklaratė tė martėn, nė mėnyrė qė tė "dėnojė me vendosmėrinė mė tė madhe fjalėt e Éric Zemmour-it."
"Kombi francez ėshtė pėrcaktuar pėr tė jetuar sė bashku, dhe muslimanėt e Francės, si tė krishterėt, hebrenjt, besimtarė dhe jobesimtarėve, tė gjithė janė fėmijėt e tij," shtoi ai.
Edhe pėrdoruesit e internetit ishin tė shpejtė pėr t’i denoncuar komentet e Eric Zemmour-it.
Organizatat Franceze tė Zezakėve janė bashkuar me Unionin e Studentėve Hebrenj dhe disa grupe tė tjera anti-raciste nė paraqitjen e ankesave kundėr gazetarit Zemmour pėr nxitje tė urrejtjes racore.
Nė krye tė veprimit juridik, njė grup i OJQ-ve dhe disa personalitete tė famshėm kanė shkruar njė letėr tė hapur pėr mediat e Francės, duke bėrė thirrje pėr tė ndaluar transmetimin e tij ”haptazi racist”.
Libri i tij “Le Suicide Francais” ėshtė shitur nė tre muajt e fundit nė gjithsej 250.000 kopje. Ai pretendon se identiteti i Francės ėshtė shkatėrruar nga imigrimi, feminizmi, homoseksualiteti, Evropa, tregtia e lirė dhe faji i tepruar, i panevojshėm pėr persekutimin e hebrenjve nė Luftėn e Dytė Botėrore.
Zemmour tha gjithashtu gjatė njė intervistė televizive se Algjeria nuk ekziston, duke shtuar se fqinji i Marokut nė lindje nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė shpikje franceze qė ka qenė gjithmonė njė vend kolonial.
Popullsia e Francės prej pesė milionė muslimanėve ėshtė mė e madhe se nė ēdo vend tė Evropės, dhe se Franca, gjithashtu, ka diasporėn mė tė madh hebraike nė kontinentin evropian.
Prindėrit e Zemmour-it janė hebrenj – berberė, tė cilėt emigruan nga Algjeria nė vitet 1950-ta.

Burimi: Word Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gezatati islamofobik: Muslimanėt "duhet tė dėbohen" nga Franca
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: