prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Imami shqiptar shpallet "Zvicėrani i Vitit"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Imami shqiptar shpallet "Zvicėrani i Vitit"   Tue Dec 30, 2014 11:02 pm

Imami shqiptar shpallet “Zvicerani i Vitit”

I njohur pėr pikėpamjet e tij tė moderuara mbi islamin dhe pėr qėndrimin pa kompromis ndaj rrymave ekstreme tė Islamit, imami shqiptar Mustafė Mehmeti, ėshtė nderuar nga gazeta javore “SonntagsZeitung” me titullin “Zvicerani i vitit”.
Mustafė Mehmeti ėshtė edhe kryetar i Bashkėsisė Islame Shqiptare tė Zvicrės dhe imam nė xhaminė shqiptare tė Bernės. Ai ėshtė treguar i zėshėm dhe kompetent nė tė gjitha ēėshtjet qė trajtohen nė opinionin zviceran qė prekin muslimanėt ose nė mėnyrė indirekte edhe shqiptarėt e kėtij besimi.
"Raportet e vazhdueshme tė terrorizmit dhe ekstremizmit janė njė sfidė pėr ne," tha Imam Mustafa Memeti i Bernės nė njė intervistė botuar tė dielėn, 28 dhjetor 2014, nė SonntagsZeitung, raportoi Swiss Info.
"Nė shėrbimet e namazit tė Xhumasė, unė shpesh theksoj se ne nuk mund tė veprojmė qė qarqe tė mbyllura, ne nuk mund tė ndėrtojmė shoqėri paralele ".
Gjatė vitit tė kaluar, Islami dhe muslimanėt ishin nė qendėr tė shumė debateve pėrreth natyrėsė sė fesė.
Sipas gazetės, imamit, i cili shėrben si imam i Shoqatės Muslimane tė Bernės dhe si Kryetar i Shoqatės Islamike Shqiptare tė Zvicrės, ėshtė njė pėrkrahės i hapur i tolerancės fetare dhe i integrimit tė muslimanėve nė Zvicėr.
Ai ėshtė zgjedhur pėr "guximin e tij dhe angazhimin e tij nė debatin mė shpėrthyes tė kohės tonė".
Imami u ka apeluar shumė herė tek bashkėbesimtarėt e tij qė tė angazhohen kundėr ekstremizmit dhe pėr njė Islam modern.
“Ne si muslimanė nuk duhet tė kontestojmė se ekziston ekstremizmi nė emėr tė Islamit”, ka thėnė ai nė njė intervistė tė gjatė qė e ka publikuar nė numrin e sotėm gazeta. “Ne duhet tė flasim hapur, si nė mesin tonė, tė muslimanėve ashtu edhe me vendėsit. Heshtja nuk ėshtė zgjidhje ashtu siē nuk ėshtė as jeta nė tė kaluarėn”, ka thėnė veē tjerash Mustafė Mehmeti, me prejardhje nga Lugina e Preshevės, shtetas i Zvicrės nga viti 2005.
Sipas Factbook tė CIA-s, Zvicra ėshtė shtėpia e rreth 400.000 muslimanėve, qė pėrfaqėsojnė 5% pėr qind tė rreth tetė milionė banorėve qė ka Zvicra.

Burimi: IQNA News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
=====================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Imami shqiptar shpallet "Zvicėrani i Vitit"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: