prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Botohet njė pėrkthim i ri i Kur'anit nė gjuhėn azere

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Botohet njė pėrkthim i ri i Kur'anit nė gjuhėn azere   Thu Jan 01, 2015 3:47 am

Botohet njė pėrkthim i ri i Kur’anit nė gjuhėn azere

  Njė pėrkthim i ri i Kur'anit tė Shenjtė nė gjuhėn azere, pėrkthye nga Resul Ismailzadeh, ėshtė botuar nga Instituti Terxhumani Vahi.
 Departamenti i Studimeve Kur'anore ka bashkėpunuar me Institutin e Prkthimeve nė botimin e pėrkthimit, i cili u botua nė alfabetin Ēirilik, Arab dhe Latin.  
   Pėrkthimi ėshtė pėrshkruar si njė veprimtari akademike, bazuar nė studimet Kur'anore dhe ėshtė shkruar nė njė gjuhė tė rrjedhshme.
   Pėrkthyesi ka studiuar jurisprudencėn, Sheriatin, ligjin dhe turkologjinė. Ai ėshtė njė ekspert nė letėrsinė dhe poezinė turke dhe bashkėpunon me Organizatėn Islamike pėr Kulturė dhe Marrėdhėnie, pranohet si njė ekspert nė ēėshtjet kulturore tė Lindjesė sė Mesme dhe Kaukaz.
   Ai ka shkruar mė shumė se 50 artikuj rreth letėrsisė, elegjive tė  Azerbajxhanit, gjuhėsisė turke, kritika rreth pėrkthimeve tė Kur’anit nė gjuhėn turke dhe kritika tė pėrkthimeve nė gjuhėn perse tė Nehxh –ul Belaga-s.
   Edicioni i "Divan"-it  nga Shah Ismail Safavi, "Divani Hikmet" nga Hoxha Ahmed Jesevi dhe "Divani" nga Sejjid 'Imaduddin Nasimi dhe njė rishikim tė veprės ” Akaid -ul Islam" nga Mukaddas Ardabili janė disa nga veprat e tij.
   
Burimi: IQNA News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Botohet njė pėrkthim i ri i Kur'anit nė gjuhėn azere
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Niko Stylos: Gjuha e ilirėve - gjuhė e shqiptarėve
» Kongresi i Gjuhės Shqipe 1972-ėshtė i skaduar
» DY LIBRA TĖ SHKRIMTARIT PILO ZYBA, NĖ GJUHĖN GREKE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: