prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Futbollisti nigerian e pėrqafoi Islamin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Futbollisti nigerian e pėrqafoi Islamin   Fri Jan 02, 2015 11:41 pm

Futbollisti nigerian e pėrqafoi Islamin

Emeka Ezeugo: Pėrqafimi i Islamit mė bėri mė tė fortė

Ish-futbollisti nigerian, pjesėmarrės nė Kupėn e Botės, Emeka Ezeugo, e pėrqafoi Islamin, duke thėnė se ai arriti nė vendimin e tij tė jetės sepse jeta ime ndryshoi pas leximit tė biografisė sė Profetit tė Islamit, Muhammedit, (paqja qoftė mbi tė).
”Unė jam gjithmonė njė njeri kurioz dhe kam studiuar fe tė ndryshme dhe kur e lexova jetėn e Profetit Muhammed (paqja qoftė mbi tė) ishte shumė frymėzuese”, u tha gazetarėve Emeka Ezeugo, para njė jave, njoftoi Agjencia Spy Gana.
Emeka Ezeugo, 46 vjeēar, tha se ai pėrqafoi Islamin pasi u frymėzua nga jeta e Profetit Muhammed (a.s). Ish-futbollisti, i cili e pėrfaqėsoi Nigerinė nė Kupėn e Botės nė vitin 1994, pasi luajti pėr klubin Muhammedan Sporting Club pėr gati njė dekadė, tha se ai ndihet i nderuar qė tė jetė njė pasues i profetit tė madh qė ai mendon se ėshtė mė i madhi ndėr tė gjithė tė dėrguarit e Zotit.
Ai tani quhet me njė emėr tė ri, Mustafa Muhammed dhe planifikon tė aplikojė pėr njė pasaport tė re me emrin e tij tė ri, posa tė tė kthehet nė shtėpinė e tij nė Nigeri.
Njoftimet pėr pėrqafimin e Islamit nga Ezeugo janė pėrhapur pėr herė tė parė nė muajin shkurt tė vitit 2012, por kjo ėshtė hera e parė qė ai flet nė media pėr arsyet e vendimit tė tij.
Ai ra shehadet, e tha Fjalėn e Dėshmisė, Deklarata pėr pranimin e Islamit, pasi vizitoi njė dijetar musliman javėn e kaluar me menaxherin Muhamedan Amirul Islami, ish-shokun e ekipit tė tij, Kaiser Hamid, kreun e partisė Zaker, Amir Fejsal dhe zyrtarin e klubit, Ebu Hasan Prince.
"Unė jam njė burrė. Unė jam i lirė tė marrė vendime pėr veten. Asnjė prej anėtarėve tė familjes sime nuk kundėrshtuan vendimin tim, "tha ai.
Emeka Ezeugo, megjithatė, tha se numri i madh i miqve qė ai bėri nė Bangladesh janė sikur tė ishte nė familjen e tij dhe i dhanė pėrkrahje tė tė mirė nė marrjen e vendimit.
"Bangladeshi ėshtė shtėpia ime e dytė dhe unė kam disa miq kėtu qė janė si vėllezėrit e mi. Ata mė ndihmuan nė marrjen e vendimit, "tha Emeka Ezeugo.

Njeri i ri

Vendimi pėr pranimin e Islamit, siē tha Emeka Ezeugo, e bėri atė mė tė fortė.
Ai shtoi se jeta e tij tani ėshtė bėrė mė e e rregullt, mė e disiplinuar sepse ai ka pėr tė kryer obligimet ditore tė fesė.
"Unė kam mbjellė vetėm njė farė dhe tani unė kam pėr t’u kujdesur si pėr njė pemė, " tha Emeka Ezeugo.
"Unė e di se unė do tė zbuloi shumė anė tė mira tė kėtij vendimi me kohė, por nė kėtė moment unė mund tė them feja e ka bėrė jetėn time mė tė disiplinuar," shtoi ai.
Nigeria, njė prej shteteve mė fetare nė botė, ėshtė e ndarė nė mes tė veriut qė ėshtė muslimanė dhe jugut tė krishterė.
Muslimanėt dhe tė krishterėt, tė cilėt pėrbėjnė 55% dhe 40% pėr qind nga 140 milionė tė popullsisė sė Nigerisė, pėrkatėsisht, kanė jetuar nė paqe kryesisht.
Nė nėntorin e kaluar, tetėmbėdhjetė burra nga Igbo, nga rajoni kryesisht i krishterė nė Nigerinė juglindore, e pėrqafoi Islamin nė Xhaminė Kombėtare Abuja, nė kryeqytetin e Nigerisė.
Njė monark i krishterė dhe pastaj njė bijė e njė pastori nė fillim tė vitit e pėrqafuan fenė Islame dhe mė vonė u zhvilluan polemika tė cilat u pėrhapėn kinse ajo ishte hipnotizuar nga njė monark musliman nė qytetin Bida, qė ndodhėn nė qendėr tė pjesės veriore tė shtetit Niger.
Vajza e pastorit, Aisha, e mohoi se ishte hipnotizuar, duke kėmbėngulur se ajo e zgjodhi fenė Islame dhe ishte njė vendim personal qė ndikoi nga sjelljet e muslimanėve tė mbarė qė ishin pėr rreth.

Burimi: OnIslam & News Agencies
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Futbollisti nigerian e pėrqafoi Islamin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: