prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Artistėt kinezė mbajtėn Ekspozitėn e Kaligrafisė Islame

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Artistėt kinezė mbajtėn Ekspozitėn e Kaligrafisė Islame   Mon Jan 05, 2015 11:00 pm

Artistėt kinezė mbajtėn Ekspozitėn e Kaligrafisė Islame

Artistė tė ndryshėm kinezė mbajtėn njė ekspozitė qė paraqet Kaligrafinė Islame mė 26 dhjetor 2014, ditėn e premte nė Galerinė e 6 –tė nė Islamabad.
Ekspozita u quajt "Kaligrafia e Nderuar nga Kinezėt", dhe tregoi koleksionin e veēantė artistik tė veprave tė Asad Raza-s, i cili ėshtė gjithashtu njė konsulent i Artit Islamik, njoftoi Chinatopix.
Asad Raza ka tridhjetė vite qė mbledhė vepra artit dhe ka qenė shumė herė nė Kinė ku lidhi miqėsi me kaligrafėt e famshėm dhe me forumet kineze islame qė ja bėnė tė mundshme mbledhjen e veprave, raportoi Kinatopix.
Ekspozita kishte njė total prej 27 veprave tė artit kaligrafik, dhe shumica e tyre janė bėrė nga kaligrafi kinez musliman Haxhi Abdul Hakim, i njohur, gjithashtu, si Haxhi Liu Jingyi.
Artisti 85-vjeēar dhe kaligrafi i shquar ėshtė kryetar i Shoqatės Islame Chifeng dhe ėshtė, gjithashtu, imam aktual i xhamisė Chifeng. Ai ka qenė i pasionuar pėr artin e kaligrafisė qė kur ai ishte fėmijė, ėshtė udhėzuar, kėshilluar edhe nga Guo Zhenduo, njė kaligraf i shquar kinez.
Pas mėsimit tė bazave tė kaligrafisė dhe duke zhvilluar aftėsitė e tij pėr kaligrafi kineze, ai mė vonė e gjeti veten nė kėtė veprimtari duke punuar disa vepra me kaligrafi islame. Ai e vazhdoi pasionin e tij dhe studioi kaligrafinė islame nėn drejtimin e njė kaligrafi tė shquar, Imam Cao Jinzao, nga rajoni i Kinės Lindore.
Talenti i Haxhi Abdul Hakimit dhe aftėsitė e tij nė fushėn e kaligrafisė kineze dhe arabe, e ka bėrė atė tė aftė pėr tė krijuar aq sa kritikėt e artit e kanė vlerėsuar lartė, aq sa, nė saje tė veprave tė tij, pėrfundimisht, ėshtė bėrė i famshėm nė mbarė botėn.
Artisti filloi kryeveprėn e tij duke pėrdorur njė praktikė konvencionale kineze, e cila pėrfshin furēėn kineze pėr tė punuar nė disa kaligrafi islame nė njė stil tė quajtur Sini. Pėrfundimisht, ai ndryshoi teknikėn e tij dhe e pėrdorė kallamin stilolaps.
Ekspozita qė paraqet pėr artdashėsit vepra tė rralla artistike do tė qėndroi e hapur deri mė 4 janar 2015, prej orės 11:00-19:00.

Burimi: IQNA News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Artistėt kinezė mbajtėn Ekspozitėn e Kaligrafisė Islame
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: