prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjermania me Bankė Islamike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Gjermania me Bankė Islamike   Tue Mar 31, 2015 10:47 am

Gjermania me Bankė Islamike

Gjermania ėshtė gati tė japė licencėn pėr veprimtarinė e njė banke tė parė plotėsisht Islame nė kėtė vend Europian, e cila do tė veprojė sipas udhėzimeve tė ligjeve Islame.

Hulumtimi ynė i tregut ka treguar, se 21 pėr qind e muslimanėve nė kėtė vend dėshirojnė tė shihnin njė bankė Islame si bankėn e tyre natyrore –familjare,” tha tė hėnėn, mė 23 mars 2015, Kemal Ozan, drejtor i Kuveyt Turk Bank AG, pėr gazetėn Handelsblatt.

Kemal Ozan shtoi se Banka Kuveyt Turk shpreson pėr tė ofruar me lehtėsi pasurinė e konsumatorėve potencial nė Gjermani, veēanėrisht nė mesin e katėr milionė muslimanėve qė banojnė nė kėtė vend, njoftoi OnIslam.net.

Banka e Re do tė quhet Banka KT AG dhe do tė pėrdorė Frankfurtin si bazėn e saj, me qėllim pėr tė ofruar mė lehtė komunitetin e dytė mė tė madh musliman nė Evropė, shumica prej anėtarėve tė sė cilės janė me prejardhje turke.

Kuveyt Turk, ėsht banka mė e madhe Islame nė Turqi dhe 62 pėr qind nė pronėsi tė Kuvajtit House Financave, e themeluar si njė degė pėr shėrbime financiare nė Mannheim nė vitin 2010 dhe ka aplikuar pėr njė licencė bankare tė plotė nė vitin 2012.

Ndėrkohė, huadhėnėsi tha se do tė investojė kapital fillestar prej 45 milionė Euro ($ 48.700.000) nė njėsinė e planifikuar gjermane.

Islami ndalon kamatėn pėr muslimanėt , marrjen apo pagesėn e kamatave tė kredive.

Bankat Islame dhe institucionet financiare nuk mund tė marrin ose tė japin fonde pėr ndonjė veprimtari qė pėrfshin alkoolin, bixhozin, pornografinė, duhanin, armėt ose mish derri.

Sheriati lejon marrėveshje financiare tė pėrbashkėta pėr blerje, shitje ose partneritete.

Investitorėt kanė tė drejtė tė dinė se si fondet e tyre janė duke u pėrdorur, dhe sektori mbikėqyret nga bordet mbikėqyrėse tė dedikuara, si dhe nga autoritetet rregullatorė kombėtarė.

Gjatė viteve tė fundit, Financat Islame ka qenė tė ngadalshme pėr tė fituar njė terren nė Evropė.

Britania mbetet qendra mė e madhe financiare Islamike e Evropės, me pesė banka me tė drejta tė plota islamike, gjithashtu, me njė sipėrmarrje nė Luksemburg qė ėshtė planifikuar tė nisė njė huadhėnie islamike.

Nė vitin 2004, shteti gjerman i Saksonisė-Anhalt ka ngritur 100.000.000 € nėpėrmjet bonave Islamike, me Fwu Group Mynih-bazuar nė hulumtimin e tregut nė vitin 2012 dhe 2013.

Burimi: Media e Lirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gjermania me Bankė Islamike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: