prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Muslimanėt e Miēigenit nė Amerikė ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Muslimanėt e Miēigenit nė Amerikė ...   Mon Apr 06, 2015 9:03 am

Muslimanėt e Miēigenit, nė Amerikė, e ruajnė fenė nė kampus

Nė njė komunitet multi-fetar, studentėt muslimanė nė Michigan State University (MSU), Universiteti Shtetėror i Miēigenit, janė tė etur pėr ruajtjen e praktikave tė tyre fetare dhe gjejnė kohė pėr tė marrė njė pushim dhe pėr tė falur namazin, pėt t’iu lutur Allahut nė kampuset e tyre tė ndryshme.

Ne do tė donim qė tė planifikojė aktivitetet rreth namazit, megjithatė, si studentė tė kolegjeve ne nuk e kemi gjithmonė kėtė aftėsi, tha Katy Hollobaugh, pėr The State News.

Katy Hollobaugh ėshtė njė mulimane praktikuese e fesė e cila falet pesė herė nė ditė. Pėr tė, lutja, namazi, ėshtė ushqim i shpirtit qė zakonisht merr pesė minuta qė kurrė nuk e pengon me orarin e saj.

Muhammed Rathur, student qė studion Marrėdhėniet Ndėrkombėtare, njė tjetėr student i Universitetit Shtetėror tė Miēigenit, (Michigan State University (MSU), i cili thotė se ai nuk mund tė humbasė asnjė nga namazet e tij tė pėrditshėm.

Muslimanėt janė njė pakicė e madhe nė kėtė vend ... (por) kjo ėshtė njė popullsi nė rritje, tha Muhammed Rathur.

Nė kampus, Muhammed Rathur tha se ai kurrė nuk ka pėrjetuar ndonjė lloj tė krimit tė urrejtjes.

Duke folur me shokėt e dhomės apo studentėt nė katin e tij, ai ėshtė nė gjendje pėr tė korrigjuar idetė e gabuara nė lidhje me besimin e tij.

Pėr studentet e mbuluara me shami, jeta nuk ėshtė shumė e vėshtirė nė kampusin e Universitetit Shtetėror tė Miēigenit, ajo ka pėrjetuar njė nivel nė rritje tė respektit ndaj saj.

Ajo shtoi se ajo zakonisht i plotėson njerėz tė cilėt janė kurioz pėr besimin e saj.

Njerėzit janė tė shqetėsuar se muslimanėt ofendohen lehtė dhe unė do tė doja qė njerėzit tė dinė qė ne nuk frikėsohemi pėr t'iu pėrgjigjur pyetjeve pėr sa kohė qė ato nuk kanė pėr qėllim tė jenė ofenduese, tha Katy Hollobaugh.

Qė nga sulmet e 11 shtatorit 2001, muslimanėt amerikanė, vlerėsohen nė mes 6-8.000.000 milion, janė ankuar nga diskriminimi nė shoqėri pėr shkak tė besimit tė tyre Islam apo identitetit.

Njė studim amerikan ka zbuluar se shumica e amerikanėve dinė shumė pak pėr muslimanėt dhe besimin e tyre, Islamin.

Njė sondazh i Gallupit zbuloi, gjithashtu, se shumica e muslimanėve amerikanė janė patriot dhe besnik ndaj vendit tė tyre dhe janė optimistė pėr tė ardhmen e tyre.

Njė sondazh nga Economist / YouGov zbuloi se njė shumicė e madhe e amerikanėve besojnė se muslimanėt amerikanė janė viktima tė diskriminimit.

Burimi: Media e Lirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Muslimanėt e Miēigenit nė Amerikė ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: