prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Publikohet nė Moskė komentimi i Kur'anit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Publikohet nė Moskė komentimi i Kur'anit   Tue Apr 07, 2015 11:08 am

Publikohet nė Moskė komentimi i Kur’anit

Komentimi i parė i Kur’anit u botua nė gjuhėn ruse nė Moskė.

Vėlimi i 12-tė, qė ėshtė i fundit, me titull Nur-ul-Kuran Fi Tafsir al-Kur'an, qė sapo ėshtė kompletuar dhe doli nga shtypi nė gjuhėn ruse.

Instituti Kėrkimor Amir al-Muminin-nė Isfahan e ka publikuar Nur Al-Kur'anin nė bashkėpunim me Fondacionin pėr Studime Islamike , Shtėpinė Botuese pėr Studime Orientale tė Shėn Petersburgut dhe Botimet Sadra, raportoi Agjencia e Lajmeve IRIB News.

Ajetullah Fakih Imani, themelues dhe drejtor i institutit, tha se vėllimi i fundit i komentimit tė Kur’anit pėrmban interpretimin e pjesės sė fundit tė Kur'anit nga Surja el-Muzzammil deri te surja e fundit el-Nas.

Ai vuri nė dukje se vėllimi i fundit pėrmban 448 faqe.

Sipas Ajetullah Fakih Imanit, komentimi i Kur’anit ėshtė pėrkthyer mė herėt dhe ėshtė botuar nė disa gjuhė tė tjera, duke pėrfshirė gjuhėn angleze, azere, frėngjisht, italisht, spanisht, dhe nė gjuhėn malaje.

Ai vazhdoi duke thėne se vepra Komentimi i Kur’anit ėshtė hartuar duke shfrytėzuar komentimet e tetė komentuesve shi’i dhe sunni.

Burimi: Media e Lirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Publikohet nė Moskė komentimi i Kur'anit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: