prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Hapet Universiteti Islamik nė Lecce, Itali

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Hapet Universiteti Islamik nė Lecce, Itali   Thu Apr 23, 2015 11:07 pm

Hapet Universiteti Islamik nė Lecce, Itali

Lecce mund tė jetė lokacioni pėr Universitetin e parė Islamik tė Italisė, planet aktuale kanė qėllim pėr tė filluar mėsimin pėr njė numėr tė vogėl tė studentėve tė teologjisė qė nga muaji tetor, 2015.
Pavarėsisht pėrballjes me njė sėrė pengesash, qėllimi ėshtė pėr tė hapur kompleksin universitar brenda tri viteve, sipas njoftimeve tė shtypit lokal.
Nė njė konferencė pėr shtyp tė mbajtur nė fillim tė marsit, Giampiero Halid Paladini, Kryetar i Fondacionit tė Universitetit Islamik i themeluar kohėt e fundit , zbuloi se klasėt pėr teologji do tė mėsohen nė Qendrėn e Fondacionit nė Leēe nga muaji tetor, por interesimi tashmė ėshtė i lartė, universiteti do tė jetė nė kėrkim tė objekteve mė tė mėdha pėr klasat nė tė ardhmen e afėrt.
Quotidiano di Puglia konfirmoi se planet pėr universitet kanė paraparė hapjen e njė Fakultetit tė Bujqėsisė dhe Mjekėsisė brenda tri viteve, megjithatė Giampiero Halid Paladini tashmė ka parė njė vend potencial qė ėshtė refuzuar nga planifikuesit nė qytet. Sipas raporteve, kryetari tani ėshtė duke kėrkuar lokacione nė dy vende tė tjera pėr universitet qė mund, kur tė pėrfundojė, tė strehojė deri nė 5.000 studentė.
Pėrveē lejes pėr ndėrtim, universiteti, gjithashtu, po pėrballet me kundėrshtimin nga komuniteti lokal, disa prej tė cilėve thonė se koha nuk ėshtė e pėrshtatshme pėr njė Universitetin Islamik nė qytetin e tyre pas sulmeve tė fundit nga ekstremistėt nė Paris dhe Sydney.
Detyra e administratės ėshtė gjithashtu pėr tė interpretuar ankthin dhe frikėn e qytetarėve dhe nė kėtė kohė pėr tė filluar njė projekt tė tillė ėshtė tė paktėn e papėrshtatshme, tha Severo Martini, njė nga planifikuesit e qytetit, pėr gazetėn Corriere della Sera.
Megjithatė, Giampiero Halid Paladini e ka refuzuar kėtė dhe tha se nė vazhdėn e sulmeve tė tilla hapja e njė Universiteti Islamik do tė jetė njė metodė e shkėlqyer pėr tė krijuar integrim mė tė mirė.
Ky do tė ishte njė hap nė drejtim tė duhur drejt dialogut dhe mirėkuptimit, tha Paladini pėr gazetėn Corriere della Sera.
Burimi: Media e Lirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Hapet Universiteti Islamik nė Lecce, Itali
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: