prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dy ngjarje ne Kosove qe ndodhen ne Ramazan

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Dy ngjarje ne Kosove qe ndodhen ne Ramazan   Fri Jun 26, 2015 1:08 pm

DY NGJARJE NĖ KOSOVĖ QĖ NDODHĖN NĖ RAMAZAN

Murat (Qazim) Mehmeti, djaloshi 17-tė vjeēar, nxėnės i Shkollės sė Mesme Teknike nė Prishtinė, me dy gurė nė dorė, pasi qė brohoriti “Ejani shokė t’i lirojmė nga burgu vllaznitė tonė,” sulmon kordonin e policisė, me ē’rast plagoset me armė zjarri pėr vdekje; ishte agjėrueshėm kur u vra ky djalosh i guximshėm nė demonstratat e para nė Prishtinė, me 27 Nėntor 1968, ishte Nata e Ditės se Flamurit….Ishte dita e muajit tė bekuar Ramazanit….
Ishte muaji i bekuar i Ramazanit, Janar 1998, kur Shaban Jashari i Prekazit tė Drenicės, me familje e mysafirė u ēuen pėr syfyr, falėn namazin e sabahut dhe ashtu agjėrueshėm ia kthyen pushkėn forcave policore-ushtarake serbe,qė e kishin sulmuar, duke luftuar pėr lavdi tė Zotit, pėr ēlirimin e Kosovės…
Kėta dy shembuj tė veēantė, shumė frymėzues, pėr gjendjen e lartė tė vetėdijshmėrisė dhe ndjeshmėrisė qė sjellė agjėrimi i Ramazanit, nuk duhet harruar dhe as nuk duhet lejuar qė tė tjerėt t’i harrojnė, sepse e harrojmė vetveten…! Harrimi i vetvetes ėshtė mohim i sė Vėrtetės….
Mexhid Yvejsi, Gjakove
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dy ngjarje ne Kosove qe ndodhen ne Ramazan
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shkrime nga Xun Ēetta:Ndodhi edhe kjo
» Arbana Xharra:"Bac u kry", tė gjithė po ikin
» Mjete lundrimi
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"
» Vazhdojnė bisedimet Kosovė-Serbi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Histori-
Kėrce tek: