prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SELMAN EL-FARISI (568-656)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: SELMAN EL-FARISI (568-656)   Wed Jun 10, 2009 9:39 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

SELMAN EL-FARISI
(568-656)

“Selmani ėshtė prej nesh – Ehli Bejtit”
-Muhammedi (a.s.)


Selman el-Farisi apo Selman Persiani, sipas shumicės sė historianėve, lindi nė vitin 568, nė qytetin Kazerun, nė krahinėn Fars, Persi.
Babai tij quhej Budėhashan, i cili ishte kryetar i qytezės Xhijj apo Xhejjan, qė ndodhėt nė afėrsi tė qytetit tė bukur, Isfahan.
Budėhashani ishte njeriu mė i pasur nė rrethin e tij, si nė qytezė, njashtu edhe nė periferi. Selmanin e donte mė shumė se veten e vet, sepse e kishte djal pėr hasret, tė cilit kur lindi ia ngjiti emrin Ruzbeh.
I takonte besimit tė lashtė persian, besimit Zaratustrian apo besimit Mexhusi, besim qė e trashėguan prej tė parit, qė ishin adhurues tė zjarrit…!
Nė afėrsi tė qytezės Xhejjan, ku Budėhashani banonte dhe sundonte, nė maje tė njė kodre ndodhej Shtėpia e Zjarrit apo Tempulli i Mexhusive. Pėr popullin persian, i cili ishte ende pagan, ky Tempull i Mexhusive, pranohej si vend i mrekullive, vend adhurimi, ku prej zjarrit, dritės sė tij, kėrkohej shpėtimi…!
Edhe djaloshi Ruzbeh me babėn e tij kishin shėrbye nė kėtė tempull me shumė besnikėri, me shumė pėrulėsi…
Njė ditė, djaloshi Ruzbeh e la besimin pagan dhe e pranoj besimin kristian. Pėr tė hulumtue, studiue rreth besimit tė ri, Ruzbehu shkoi nė Siri, ku u vendos nė njė kishė, duke menduar se e gjeti vetveten, se e gjeti tė vėrtetėn…!
Mbas disa vitėve studimi, shėrbimi me pėrkushtim, mė nė fund u zhgėnjye, kur e kuptoi, kur e vėrtetoi me hulumtim se gjithēka ishte hutim, mashtrim…
Me gjithė kėtė, ky hulumtues, ky kėrkues i sė vėrtetės nuk u dėshprue prej sprovave tė jetės…Tė vėrtetėn qė po e kėrkonte, qė po e hulumtonte, mė nė fund, e gjeti nė Medine, ku Muhammedi (a.s.) po e predikonte, po e praktikonte…
Selman el-Farisiu kishte ardhur nė Medinen e Ndritur si njė skllav i shitur, qė e kishte ble njė tregtar jahudi, apo hebre…Robi apo skllavi Selman nė Yathrib (Medine) kishte ardhur para se Muhammedit (a.s.) tė vinte…
Muhammedi (a.s.) robin apo skllavin e bleu nga tregtari jahudi, e liroi, kėshtu skllavi persian e pranoi Allahun njė, e pranoi Muhammedin (a.s.) si tė dėrguarin e Tij, pra u bė musliman dhe Pejgamberi (a.s.) i dha emrin Selman…
Selman el-Farisiu ishte shumė i zgjuar, ishte i kulturuar, ishte i shkolluar, kishte studiuar besimin Zaratustrian apo Mexhusi, kishte studiuar besimin Kristian, deri nė thellėsi…
Me kėtė parapėrgatitje, tashmė me bindje, me devotshmėri, Selmam el-Faresiu ishte ndėr mė tė dalluarit, ndėr mė tė shquarit, prej besimtarėve tė rinj, nė shumė lėmi…
Kėtė, pėrveē tjerash, e dėshmoi, para Betejės sė Hendekut, ku tė gjithė i befasoi, miqė dhe armiqė…
Armiqtė nga Mekkeja ishin pėrgatitur pėr ta sulmue Pajgamberin (a.s.) nė Medinen e Ndritur. Medineja ishte rrethue veē pritej momenti pėr ta sulmue, pushtue…
Selman el-Faresiu ishte ai qė priu. Priu me njė propozim, qė rreth Medines tė hapet njė hendek, ku armiku pėr tė sulmue s’ka asnjė shtek…!
Hendeku rreth e rrotull Medinės u ēelė, u hapė, ndėrsa armiku u tėrhoqė me turr, me vrap…!
Besimtarėt fituen, ndėrsa paganėt jo vetėm qė humbėn por edhe u befasuen, tmerruen, u poshtnuen…!
Kjo strategji e Selman el-Farisiut, e cila ishte njė teknikė e lashtė ushtarake persiane, e panjohur tek fiset arabe, e befasoi Pejgamberin (a.s.) dhe tė gjithė besimtarėt, aq mė tepėr i befasoi dhe i tmerroi kundėrshtarėt…!
Pėr kėtė fitore aq madhėshtore, Pejgamberi (a.s.) e falėnderoi Allahun (xh.sh.) e pėrqafoi Selmanin, persianin…
Tani tė gjithė shokėt kishin dėshirė tė jenė sa mė afėr tij, sa mė pranė besimtarit, luftėtarit, strategut persian, me emrin Selman…! Pejgamberi (a.s.) e vėrejti si shtyheshin, e pa dhe iu tha:
“Selmani ėshtė prej nesh - Ehli Bejtit”

Pra, me kėtė fjalė tė Pejgamberit (a.s.) ata u qetėsuen, por prej asaj dite edhe mė shumė e vlerėsuen, edhe mė shumė e ēmuen, edhe mė shumė e nderuen…!
Nderohet, ēmohet, vlerėsohet dhe pranohet Selman el-Farisiu edhe si imam, si jurist dhe pėrkthyes i parė i Kur’anit nė gjuhėn persiane, ka pėrkthye surėn e parė: El-Fatihah!
Ndrroi jetė nė vitin 656, nė qytetin Medain, Irak, ku varri i tij vizitohet natė e ditė, varg e vi, prej muslimanėve nga mbarė bota, sunni dhe shi’i…

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SELMAN EL-FARISI (568-656)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Selman Hodo:Mikut tim R...! (nga perralla e dhelpres dhe rrushve)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Biografi-
Kėrce tek: