prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 HAFIZ YMER GUTA (1860-1963)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: HAFIZ YMER GUTA (1860-1963)   Fri Jun 12, 2009 1:26 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

HAFIZ YMER GUTA
(1860-1963)

Hafiz Ymer Guta, hoxha gjakovar, ishte fetar e atdhetar, trim e guximtar, pleqnar e pajtimtar, dijetar e luftėtar…


Lindi nė Gjakovė nė vitin 1860. Qysh nė fėmijėri dallohej pėr disa veēori, ishte shumė i zgjuar, pėr mėsime i dalluar, pėr trimėri i pa krahasuar…
Mėsimet fillestare i kreu nė njė nga mejtepet e shumta tė Gjakovės. Krahas mėsimeve nė mejtep, sipas programit arsimor tė kohės, arriti tė bėhet Hafiz, pra tė mėsoi pėrmendėsh, Kur’anin e madhnueshėm, kur ishte nė moshėn dhjetė vjeēare, nė vitin 1870.
Po nė Gjakovė, Hafiz Ymer Guta i vazhdoj studimet nė Medresėn e Vogėl tė Gjakovės, ku edhe diplomoi pranė dijetarit tė shquar, Myderriz Fetah Efendi Buza, tek i cili kishte mėsuar pėrmendėsh Kur’anin e madhėruar ….
Medreseja e Vogėl e Gjakovės, qė nga themelimi, pas vitit 1800, nėn drejtimin e Myderriz Tahir Efendi Gjakovės, krahas Medresės sė Madhe, qė nga themelimi, pas vitit 1700, nėn drejtimin e Myderriz Yvejs Efendiut, ishte njė nga institucionet arsimore-kulturore ndėr mė tė njohura nė trojet shqiptare. Prej kėtyre dy medreseve tė famshme, pėr dy-tre shekuj, prej tyre kanė dalė shumė hafizė e myderrizė, dijetarė e atdhetarė, tė cilėt Gjakovės, Kosovės, faqėn ia kanė zbardhė…
Hafiz Ymer Guta, pėrveē veprimtarisė fetare, ėshtė i njohur aq mė shumė pėr veprimtarinė atdhetare…
Pėr veprimtarinė atdhetare disa herė ėshtė prangosur, ėshtė burgosur, ėshtė plagosur…! Ėshtė prangosur, ėshtė burgosur, ėshtė plagosur nė kohėn e Turqisė, nėn pushtimin e Sėrbisė, tė Austro-Hungarisė…
Nė vitin 1903, nė kohėn e Turqisė, Hafiz Ymer Guta sė bashku me udhėheqėsit fetarė e atdhetarė tė Gjakovės, si Myderriz Myrteza Efendi Luzha, Hasan Aga, biri i Fetah Zekės, Selim Mula, Haxhi Jonuzi etj. u prangosėn, u burgosėn, internuen, u dėnuan me dy vjetė burg, burg tė rėndė, tė zi, nė Kastamoni…
Hafiz Ymer Guta ishte ndėr tė parėt nė Lėvizjen Kombėtare Shqiptare, qė nga Besėlidhja Shqiptare “Besa-Besė” ose “Lidhja e Pejės” 1899, deri nė Kuvendin e Junikut, me 1912…
Ka qenė njė nga themeluesit dhe udhėheqės i organizatės me ndikim “Islihati”, qė ishte njė lėvizje e madhe pėr pajtim…
Nė vitin 1912, nė Kalanė e Shkodrės “Rozafat” ishte Hafiz Guta qė ngriti Flamurin Kombėtar dhe mbajti fjalėn kryesore, qė i frymėzojė shkodranėt, tė cilėt e kanė pėrmendur me nderim, ndėr vite, Hoxhėn, Hafiz Ymer Guta, qė s’dinte ē’ėshtė tuta, kėtė hoxhė tė Gjakovės, kėtė burrė tė Kosovės…
Nė kohėn e Sėrbisė, tė Austro-Hungarisė, nė kohėn e Krajlit, si gjithnjė, Hafiz Ymer Guta ishte nė ballė, si njė shqipe e malit…
Ka shėrbye nė disa xhami tė Gjakovės, deri edhe nė xhaminė kryesore tė qytetit, nė Xhaminė e Hadumit, si imam, hatib, predikues, ku asnjėherė nuk e frikėsoi asnjė pushtues…
Nė kohėn e komunizmit, Hafiz Ymer Guta edhe pse ishte plakur, e kishte rrokur pleqėria, thoshte hapur:
“Shkoi fashizmi-erdhi komunizmi, por jo lirija, na dan nga nona, Shqipnija…”
Ndrroi jetė nė vitin 1963, nė Gjakovė, moshėn 103 vjeēare.

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
HAFIZ YMER GUTA (1860-1963)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» HAFIZ ABDULLAH ZEMBLAKU (1891-1960)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Biografi-
Kėrce tek: