prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mbulesa yte nuk ashte terorizem

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Meli-Lazi

avatar

Numri i postimeve : 1
Join date : 24/03/2008

MesazhTitulli: Mbulesa yte nuk ashte terorizem   Mon Mar 24, 2008 3:05 pm

Mbulesa yte nuk ėshtė terorizėm


Falėnderimi I takon All-llahut xh.sh, Salavatet qofshin mbi tė dėrguarin e Tij Muhammedin s.a.v.s,mbi familjen e tij tė pastėrt,shokėt e tij dhe gjithė muslimanėt deri nė ditėn e gjykimit.

Allahu xh.sh e krijo njeriun nė fomėn mė tė pėrsosur ku Allahu xh.sh thotė:”Vėrtetė,Ne e krijuam njeriun nė formėn mė tė bukur”(Et-tinė 4)Dhe e ka ngrit nė shkallėn mė tė lartė duke i dhuruar veēori tė shumta ku thotė Allahu xh.sh nė suren El Israė“Ne vėrtetė neruam pasardhėsit e Ademit (njerėzit),u mundėsuam tė udhėtojnė hipur nė tokė e nė det,I begatuam me ushqime tė mira,I vleresuam ata (I lartėsuam) ndaj shumicės sė krijesave qė I krijuam”

(El Israė 70)Dhe prej veqorive qė e ka vequ Allahu xh.sh njeriun nga gjallesat e tjara ėshtė veshmbathja qė ia mundėson njeriut qė ta mbuloj avretin e tij dhe te zbukurohet me tė Allahu xh.sh thotė:”O bijtė e Ademit,Ne krijuam pėr ju petk qė ju mbulon vendturpėsinė dhe petk zbukurues.”(El-A’rafė 26)Mbulesa nuk ėshtė vetėm njė traditė e njeriut mirėpo ėshtė njė natyrshmėri qėAllahu xh.sh e ka mbjellur nė zemrat e njerzimit pėrderisa ato zemra janė tė pastėrta nga ndytėsirat e injorancės,pėr kėtė shkak edhe Ademi dhe gruaja e tij Hava pasi qė kanė hanger nga pema tė cilėn Allahu ia bėri haram ngrėnjen e saj i’u zhvesh avreti I tyre,kur e pane ata tė dy gjendjen e tyre qė i’u eshtė zhveshur avreti i tyre filluan t’i mbulojnė avretet e tyre me gjethet e Xhennetit edhe pse nuk kishtje asnjė njeri atėherė nė atė vend por nga turpi prej Allahut xh.sh filluan ti mbulojnė avretin e tyre me xhethet e xhennetit ku e cek edhe Allahu xh.sh:”E kur e shijuan pemėn u zbulua vendurpi i tyre dhe filluan tė mbulojnė atė (duke vėnė gjeth mbi gjeth) nga gjethet e (pemėve tė) xhennetit.”(El-A”raf .22)All-llahu xh.sh ia ka obliguar gruas muslimane qė ta mbuloj trupin e saj para atyre personave me tė cilėt I lejohet martesa ku All-llahu xh.sh thotė:”Thuaju edhe besimtareve tė ndalin shikimin e tyre (nga tė vėshtruarit e gjėrave tė ndaluara),tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre (nga shikimi,veprimet e paligjshme e imorale nė marrėdhinie me to),si dhe tė mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē asaj qė ėshtė e dukshme (si sytė nga nevoja pėr tė pare) dhe tė zgjasin vello tė padukshme mbi Xhujubihinne (gjithė trupin nga koka deri nė fund tė kėmbėve,fytyrėn,qafėn e gjoksin)”

(En-nur .31)Me kėtė ajet All-llahu xh.sh i obligon muslamanet qė ta mbulojnė tė gjithė trupin e tyre prej kokės e deri te kėmbėt. Prej argumenteve tė tjera qė tregojnė pėr obligueshmėrinė e mbulesės sė femrės ėshtė edhe ajeti ku All-llahu xh.sh thotė:“O Pejgamber! Thuaju bashkėshorteve tė tua dhe bijave tė tua si dhe bashkėshorteve tė besimtarėve tė lėshojnė vellon (mbulesėn) e tyre mbi gjithė trupin.”(El-Ahzab 59)Velloja qė ėshtė cekur nė kėtė ajet ėshtė njė petk me tė cilin e kane mbuluar muslimanet trupin e tyre nga koka e deri tek kėmbet (pėrfshirė edhe kėmbėt).Nėse e shikojme mire kėtė ajet do tė shohim se All-llahu xh.sh iu ka drejtuar Pejgamberit s.a.v.s duke e urdheruar qė ti urdheroj grate e tij qė tė mbulohen,gra tė cilat kanė qenė nėnat e muslimanėve dhe tė cilat kanė qenė gratė mė tė pastėrta,poashtu e ka urdheruar Pejgamberin s.a.v.s qė t’I urdhėroj edhe bijat e tij qė tė mbulohen,e pastaj i ka urdheruar grate e besimtarėve qė tė mbulohen qė mos tė thotė dikush se mbulesa ėshtė obligim (Farz) pėr ato gra tė cilat frigohen qe mos po bėjne harame ose diq tjetėr,sepse pot ė ishte kėshtu atėhere nuk do tė ishte obligim pėr nėnat e besimtarėve (grate e Pejgamberit s.a.v.s) qė tė mbulohen,por pėrkundrazi All-llahu xh.sh I ka obliguar grate qė most ė dalin pa nevojė nga shtėpitė e tyre dhe tė qėndrojnė nė to ku All-llahu xh.sh thotė:

“Dhe qėndroni nė shtėpitė tuaja dhe mos e shfaqni veten siē bėnin mė pare nė kohėn e Xhahilisė (periudha e injorancės para Islamit)”(El Ahzab 33)Transmetohet se Pejgamberi s.a.v.s ka thėnė:“Janė dy lloje njerėzish nga banorėt e Xhehennemit,tė cilėt unė nuk i njoh:njerėzit me kamxhik nė dorė si bisht viēi,me tė cilėt rrahin popullin,dhe gratė me rroba tė tejdukshme,me lėvizje trupi.Nė kokė kanė diēka tė ngjashme me kokėn e devės.Ky lloj nuk do tė hyjė nė xhennet dhe as qė do tė nuhasė erėn e tij edhe pse kjo erė mund tė hetohet nga njė largėsi e madhe”(muslimi)Nė kėtė hadith Pejgamberi s.a.v.s i ka cilėsuar gratė tė cilat dalin tė zhveshura apo tė veshura mirėpo veshmbathjen e kanė tė tejdukshme,se nuk do tė hynė nė xhennet e as erėn e xhennetit nuk do t’ia ndijnė edhe pse era e xhennetit ndihet nga largėsia e madhe.Nga kėto argumente dhe argumente tė tjara kuptojmė se mbulesa ėshtė farz (obligim) I gjdo muslimane e moshėritur,pa mare parasysh se nė ēfarė vendi dhe kohe jetojnė,dhe nėse asaj I ndalohet mbulesa nė atė vend qė ėshtė duke jetuar e ka obligim qė tė shpėrngulet nga ai vend nė njė vend islam,poashtu nuk I lejohet asaj qė ta hjekė mbulesėn nė asnjė vend ku gjenden njerėzit me tė cilėt I lejohet martesa pa mare parasysh se a ėshtė nė shkollė,punė,fakultete etj.All-llahu xh.sh thotė:“Nuk ėshtė as pėr besimtarin dhe as pėr besimtaren,kur All-llahu dhe I Dėrguari I Tij kanė vendosur pėr njė qėshtje,qė ata tė bėjnė ndonjė zgjedhje tjetėr nė vendimin e tyre.Dhe kushdo qė nuk I bindet All-llahut dhe tė Derguarit tė Tij,padyshim qė ka humbur nė gabim tė qartė.”(El-Ahzab 36)Dhe ia pėrkujtojė tė gjithėve se All-llahu xh.sh e ka pėrsosur fenė e Tij dhe e ka zgjedhur Islamin fenė tanė,dhe nuk ka asnjė send hallall perveē atė qe All-llahu e ka bėrė hallall,dhe nuk ka asnjė send haram pėrveē atė qe All-llahu e ka bėrė haram,dhe nuk ka asnjė fe pėrveē atė fe qe e ka caktuar All-llahu xh.sh ku thotė:“Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj,plotėsova ndaj jush dhuntinė Time,zgjodha pėr ju Islamin fe”(El-Maide 3)Dhe gjdo qėshtje e fesė qė ėshtė argumentu me Kur’an dhe Sunnet nuk mund askush ta ndyrshoj ate ose ta bejė atė njė gjė qe All-llahu e ka bėrė hallall ta bėjė haram e as qė All-llahu e ka bėrė haram ta bėjė hallall dhe nuk na lejohet neve pasimi I kėtyre njerėzve tė cilėt e lejojnė atė qė Allahu e ka ndalu ose tė kundėrtėn se All-llahu xh.sh thotė:“Djallėzit (shejtanėt) I nxisin miqtė e vet qė t’ju polemizojnė juve,e nėse I dėgjoni ata,atėherė jeni si ata idhujtarė”(El-Ahzab 121)

d.m.th nėse iu nėnshtroheni urdhėrave tė tyre qė ta bėni hallallin haram ose haramin hallall do tė jeni si ata idhujtarė.

Dhe ta ketė nė dijeni gjdo muslimane se All-llahu xh.sh e sprovon gjdo besimtarė dhe besimtare me sprova tė ndryshme (siq jane sprovat nga prindėrit apo farefisi pėr qėshtjen e mbulesės se pse je mbulu kjo ėshtė prapambeturi etj) qė ta shikojė sabrin (durimin) e tyre qė e bėjnė pėr hire tė All-llahut xh.sh dhe qė t’I dallojė munafikėt nga besimtarėt se All-llahu xh.sh thotė:“A menduan njerėzit tė thonė:”Ne kemi besuar,e tė mos vihen nė sprovė?”Ne I sprovuam ata qė ishin para jush,ashtu qė All-llahu gjithqysh do t’I dallojė ata qė e thane tė vėrtetėn do t’I dallojė dhe gėnjeshtarėt (edhe pse All-llahu I di tė gjitha)” (El Ankebut 2-3)“Ne nė shenjė sprove ju sprovojmė me vėshtirėsi e knaqėsi,dhe tek Ne do tė ktheheni”(El Enbija 35)Mė nė fund e lus All-llahun xh.sh qė tė na shtojė sabrin (durimin) qė ta mbajmė fenė tone tė pastert ashtu siq ka kėrkuar All-llahu xh.sh prej nesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Admin
Admin


Numri i postimeve : 49
Join date : 16/03/2008

MesazhTitulli: Re: Mbulesa yte nuk ashte terorizem   Sat Mar 29, 2008 3:02 am

All-llahu ta shperblefte. shume e bukur dhe e rendesishme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://prehja.forumr.net
robi-i-allahutNumri i postimeve : 4
Join date : 07/06/2008

MesazhTitulli: selamun alejkum   Sat Jun 07, 2008 2:30 pm

selamun alejkum allahu te shperbleft per ket postim kaq te mir
vlla i dashur sod mora vesh se esht qelur ky forum ju uroj te mira ne ket bot dhe ne boten tjeter
vllezer uroj qe ky forum te jet forum udhe rrefyes qe ta ndegjojm urdherat e allahut dhe sunetyn e pejgamberit alejselam selamun alejkum allahu ju sherbleft edhe un do te mundohem te jap nje kontribut pre sod e tutje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Admin


Numri i postimeve : 49
Join date : 16/03/2008

MesazhTitulli: Re: Mbulesa yte nuk ashte terorizem   Sun Jun 08, 2008 12:33 pm

Allahu ta shperblefte. per avatarin do te ndihmoj por tani te ma besh hallall sepse jam per nxitim jam jashte shtetin inshallah kur te kthehem do ta rregulojme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://prehja.forumr.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mbulesa yte nuk ashte terorizem   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mbulesa yte nuk ashte terorizem
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Mbulesa-
Kėrce tek: