prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 HAFIZ YMER SHEMSIU (1895-1945)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: HAFIZ YMER SHEMSIU (1895-1945)   Mon Jun 22, 2009 2:03 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

HAFIZ YMER SHEMSIU
(1895-1945)

Hafiz Ymer Shemsiu ishte hoxhė, mėsues, atdhetar, pedagog, poet, shkrimtar, rapsod, kėngėtar, valltar…

”Kur na erdh e para Sėrbi
Q’na ngushton ket t’zezė Shqipni
Ka tridhet n’patare ka shti
Ka tridhet po shtje n’patare
Don shqiptarėt mej qit fare”

- Hafiz Ymer Shemsiu


Hafiz Ymer Shemsiu lindi nė Prishtinė nė vitin 1895, nė Mahallėn e Muhaxhirėve.
Muhaxhirė ishin tė parėt e tij, gjyshi Mustafė Sylejmani, me vėllezėrit : Ibrahimin, Ismailin dhe Osmanin, tė cilėn erdhėn nė Kosovė nga Prokuplja.
Mėsimet fillestare i ndoqi nė Prishtinė, ndėrsa medresenė e vazhdoi nė Prishtinė dhe Shkup.
Veprimtarinė arsimore-pedagogjike e filloi nė mejtepin e Ferizajit, pranė dajės, Haxhi Pllanės, ku do tė mbajė mėsime, ndėrsa vetė pėrgatitej pėr hafiz.
Kur u pėrgatit pėr hafiz, pra, kur e mėsoi Ku’anin e shenjtė pėrmendėsh, atėherė, titullin e nderuem Hafiz e mbrojti publikisht nė Xhaminė e Boshnjakėve, para komisionit pėrkatės.
Gjatė Luftės sė Parė Botėrore, (1915-1918), nė kohėn e Austrisė, siē thotė populli, u hapen nėpėr Kosovė shkollat shqipe…
Me ndihmėn e Hasan Prishtinės, nė vitin 1915, Hafiz Ymer Shemsiu e hapi njė shkollė shqipe, nė katundit Sazli, nė rrethin e Ferizajit. Ferizaji ishte zonė e pushtuar nga bullgarėt, tė cilėt e mbyllėn pa u bė muaji, kurse mėsuesin, hoxhėn, Hafiz Ymer Shemsiun e lidhėn me zingjirė dhe e dėrguan, ashtu tė lidhur, nė burgun e Ferizajit…
Burgu i Ferizajit nuk e dobėsoi hoxhėn, por e forcoi, kėtė e dėshmon veprimtaria e tij nė vazhdimėsi, pėr fe e atdhe…
Hafiz Ymer Shemsiu, qė nga viti 1920, ishte njė veprimtar i devotshėm nė Lėvizjet kryesore ēlirimtare-shqiptare, nėpėr Kosovė, disa prej tė cilave janė edhe kėto:
Komiteti pėr Ēlirimin Kombėtar tė Kosovės.
Veprimtar nė Xhemiet (Bashkimi), e drejtuar nga atdhetari Ferhat Bej Draga.
Bashkėpunonte me Lėvizjen Kaēake Kombėtare.
Nė Xhaminė e Talinovcit e themeloi Komitetin e Komitetit tė Kosovės…
Hafiz Ymer Shemsiu, pėrveē veprimtarisė atdhetare- kombėtare-ēlirimtare, ėshtė marrė edhe me veprimtari arsimore, pedagogjike, kulturore…
Nė mejtepin e tij, Hafiz Ymeri, pėrveē mėsimeve fetare, ua mėsonte nxėnėsve tė tij, nė fshehtėsi, shkrim-leximin shqip, pastaj edhe njohuri tė tjera si nė histori, gjeografi, matematikė, fizikė, kėshtu, pėrgatiti kuadėr tė aftė edhe pėr administratė…
Hafiz Ymer Shemsiu, pėrveē veprimtarisė atdhetare- ēlirimtare-kombėtare, arsimore-padagogjike-kulturore, ėshtė marrė edhe me krijimtari letrare, duke shkruar ilahi, poezi, me pėrmbajte fetare dhe atdhetare…
Poeti i ndėrgjegjės fetare e kombėtare, Hafiz Ymer Shemsiu ka shkrue shumė ilahi, poezi, tė cilat janė nė frymėn e vargut popullor lirik dhe epiko-historik.
Nė njė ilahi, kushtuar Muhammedit (a.s.) qė ka 48 vargje, ndėr tė tjera, shkruen:

“Hallall bomna ej ymmet
Nasihat se kom vasijet
Shoqi shoqin mos me dhan
Si n’idhnim qashtu n’gzim
Se n’birlik ka gjallnim…”

Nė njė ilahi, kushtuar Namazit, qė ka 50 vargje, ndėr tė tjera, shkruen:

“Mos e le, fale namazin,
bile synetin, edhe farzin,
mos ta idhnojm All-llahin…”

Nė poezinė e Hafiz Ymer Shemsiut, pasqyrohet nė mėnyrėn mė besnike krimet e forcave armike, krimet barbare ndaj popullsisė shqiptare:

“Kur na erdh e para Serbi
Q’na ngushton ket t’zezė Shqipni
Ka tridhet n’patare ka shti
Ka tridhet po shtje n’patare
Don shqiptarėt mej qit fare…”

“Nam po bojn o n’shqiptar zi
Po presin gra po presin fmi
Edhe me zjarm poj djegun n’shpi
Fmin e foshnje ngulin n’singi…”

Hafiz Ymer Shemsiu, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, ishte kundėrshtar i forcave partizane-komuniste, ndėrsa ishte pėrkrahės i forcave kombėtare-nacionaliste…
Kur forcat partizane-komuniste-ēetnike e morrėn pushtetin, atėherė, menjėherė, Hafiz Ymerin e izoluen. Nė fillim tė muajit maj, 1945, ashtu, nė izolim, Hafiz Ymer Shemsiu, ndrroi jetė nė mjerim…

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
HAFIZ YMER SHEMSIU (1895-1945)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» HAFIZ ABDULLAH ZEMBLAKU (1891-1960)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Biografi-
Kėrce tek: