prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 MULLA IDRIS HAJRULLAHU (1901-1949)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: MULLA IDRIS HAJRULLAHU (1901-1949)   Sat Jun 27, 2009 10:10 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

MULLA IDRIS HAJRULLAHU
(1901-1949)

Mulla Idris Hajrullahu: ”S’ka fe pa atdhe”

Njė shembėlltyrė pėr besimtarėt!
Njė shembėlltyrė pėr atdhetarėt!
Njė shembėlltyrė pėr shqiptarėt!

Lindi nė katundin Velekincė, nė afėrsi tė Gjilanit, me 4 qershor 1901. Rrjedh prej njė familje bujqėsore, fshatare, por arsimdashėse, fetare dhe atdhetare.
Mėsimet fillestare i kreu me sukses tė shkėlqyeshėm, nėn kujdesin e Mulla Halimit, nė mejtepin e katundit Cėrnicė, rrethi i Gjilanit, nė vitin 1911.
Mėsimet i vazhdoi nė shkollėn “Ruzhdie”, ndėrsa mė vonė nė Medresenė “Atik” nė Gjilan, ku diplomoi, me 1926, pranė Myderrizit tė njohur, Abdurrahim Efendisė.
Posa diplomoi, pėr Mulla Idrisin njė jetė e re filloi. Filloi n’Emėn tė Zotit, me shumė pėrkushtim, pėr Fe e Atdhe, deri nė flijim…
Me vendim e caktuen Imam nė xhaminė e katundit Pidiē, nė Karadak, ku shėrbeu rreth tri vjet.
Duke e parė pėrkushtimin e tij, e caktojnė nė detyrė tė re, si Imam-ofiēar nė Hogosht, ku shėrbeu deri nė vitin 1938.
Nė muajin maj, tė vitit 1938, Mulla Idris Hajrullahu u zgjodh bashvaiz (kryepredikues) nė Ulema Mexhlisin e Shkupit, qė pėrfshinte territorin e Kosovės, Sanxhakut dhe tė Maqedonisė, ku shėrbeu, ku shkėlqeu, deri nė muajin prill tė vitit 1941, kur krisi lufta dhe i erdhi fundi Jugosllavisė…
Lufta e Dytė Botėrore, siē dihet, e shkatėrroi Jugosllavinė e Kralit, nėn tė cilėn shqiptarėt e shkretė kishin tė drejtė veē me vdekė…!
Kosova dhe trevat tjera shqiptare, kryesisht, nė pushtimin italiano-fashisht dhe gjermano-nazist, merrnin frymė pakėz mė lehtėsisht, mė lirisht, por ēėshtja kombėtare shqiptare rrezikohej vazhdimisht…!
Rrezikoheshin shqiptarėt dhe trojet etnike nga forcat pushtuese partizane-ēetnike…
Mulla Idrisi ishte vizionar, kėtė rrezik pėr popullin shqiptarė e kishte paraparė. Tani e gjithė veprimtaria e tij pėrmblidhet nė njė fjali:
“S’ka Fe pa Atdhe”

Nė fillim u pėrpjekė pėr ngritjen e vetėdijes fetare-kombėtare. Mė vonė, si ushtar vullnetar, u bė frymėzuesi kryesor pėr liri nė rrethin e tij.
Nė muajin gusht tė vitit 1943, pas dy vjetėsh pėrpjekjesh pėr liri, Mulla Idrisi nuk ishtė mė njė ushtar, por ishte njė Komandant Legjendar…!
Nė njė tubim, para mijėra pjesėmarrėsve, ai e mbajti njė fjalim:

“Vllazėn, trima, luftėtarė!
Ju keni ndėgjue se Tito, i quejtun baba i Jugosllavisė, po e lypė Kosovėn pėr Jugoslavinė e dytė, komuniste, nė kufijtė e asaj tė Krajl Pjetrit…
Kosova jonė, edhe ashtu e coptueme, nesėr ka pėr t’u ba kasaphane e komunistėve jugosllavė dhe ēetnikėve serbė. Sepse, pėr Kosovėn e kundėr shqipatarėve janė bashkue dreqi dhe i biri, e do tė bashkohen ēetniki e drazhisti, nediēevci e komunisti…!
Ne vetėm tė bashkuem rreth Flamurit tė Shqipnisė, tė gjithė pa tarafe e partina, mund t’u bajmė ballė anmiqėve shekullorė, e jo vetėm t’i
ruejmė pragjet e shtėpive tona, por edhe ta bashkojmė Shqipninė Etnike….
Pra, burra, t’i kapim armėt me tė djathtėn dhe tė vrapojmė nė kufinė e Shqipnisė…!”
Burrat i kapėn armėt, u betuan pranė Kur’anit, me za tė naltė, mė fjalėt, tekstin e betimit, tė cilin e kishte hartue Mulla Idrisi:

“Betohem se nuk do tė tradhėtojė, kthim mbrapa s’ka, plaēkė s’ka, dhunė s’ka, nė njerėz e nė namuz t’anmikut nuk preki dhe do tė luftojė deri nė fund tė jetės sime pėr Lirinė e Shqipnisė sė Bashkueme…”!
Mulla Idrisi, me mijėra trima, burra, luftėtarė, ashtu siē ishin betue, pranė Kur’anit, njashtu kishin luftue pėr lirinė e Atdheut, Vatanit…
Kishin luftue kundėr forcave partizane-ēetnike, pėr Lirinė e Atdheut, pėr Bashkimin e Shqipnisė Etnike…
Me 25 nėntor 1949, forcat partizane-ēetnike e dogjėn pėr sė gjalli Mulla Idris Hajrullahun, e bėnė trupin e tij shkrumb e hi, por idealin i tij, pėr njė Shqipni tė Bashkueme, s’mund ta kallin, s’mund ta ndalin asnjė fuqi, derisa tė ketė shqiptarė, deri sa tė ketė Shqipni…!

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
MULLA IDRIS HAJRULLAHU (1901-1949)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Biografi-
Kėrce tek: