prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 HAXHI VEHBI DIBRA (1867-1937)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: HAXHI VEHBI DIBRA (1867-1937)   Wed Jul 01, 2009 6:39 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

HAXHI VEHBI DIBRA
(1867-1937)

Hoxha qė punoi jo vetėm pėr Fe,
Hoxha qė veproi edhe pėr Atdhe…

Haxhi Vehbi Dibra lindi nė vitin 1867, nė Dibėr tė Madhe, nė njė familje tė nderueme, nė familjen e Agollėve, tė njohur pėr veprimtari fetare dhe atdhetare. Ėshtė djali i Ahmed Efendi Agollit, hoxhė i respektuem, Myfti i Dibrės sė Madhe.
Mėsimet fillestare dhe ato tė mesme i kreu nė Dibėr, ndėrsa studimet e larta nė Stamboll, ku pėrveē studimeve fetare, merrej edhe me veprimtari atdhetare-kombėtare…
Pas diplomimit, menjėherė kthehet nga Stambolli nė Dibėr, ku u emėrue Myfti, por vepronte edhe pėr Shqipni…
Cila ėshtė veprimtaria e tij pėr Shqipni?

Veprimtaria e tij pėr Shqipni

Nė vitin 1908, mori pjesė nė Kongresin e Manastirit…
Nė vitin 1909, mori pjesė nė Kongresin e Dibrės, madje u zgjodh kryetar i Kongresit…
Nė vitin 1912, mori pjesė nė Kuvendin e Vlorės, nė Ditėn e Flamurit, Ditėn e Shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipnisė, me 28 Nėntor, ishte pėrfaqėsues i Dibrės…
Nė Qeverinė e Parė tė Shqipnisė, Haxhi Vehbi Dibra zgjidhet Kryetar i Pleqėsisė, zgjidhet edhe nėnkryetar i Qeverisė …
Kur plaku i Vlorės, Ismail Qemali, pėr ndonjė arsye, mungonte, ishte Haxhi Vehbi Dibra qė e zėvendėsonte…
Nė vitin 1913, Qeveria e Pėrkohshme e Shqipnisė e ngarkon Haxhi Vehbi Dibrėn me detyrėn e Myftiut tė Pėrgjithshėm tė Komunitetit Mysliman Shqiptar tė mbarė Shqipnisė…
Nė vitin 1916, nuk qe e rastit apo ēėshtje e fatit kur ngarkohet me detyrėn e Kryetarit tė Gjyqit tė Lartė tė Sheriatit…
Nė vitin 1923, Haxhi Vehbi Dibra u zgjodh Kryetar i Kongresit tė Parė tė Muslimanėve Shqiptarė….
Nė vitin 1924, ishte Haxhi Vehbi, Hoxha Dibran, ai qė e pėruroi Medresenė e Lartė nė Tiranė…
Pėrveē kėtyre detyrave me shumė rėndėsi, me shumė pėrgjegjėsi, Haxhi Vehbi Dibra ėshtė marrė edhe me krijimtari.
Ka shkrue, ka botue shumė punime, studime, krijime e pėrkthime, qė janė botue nė shtypin e kohės, kryesisht nė revistėn “Zani i Naltė”, qė botohej nė Tiranė prej muajit tetor, 1923 deri nė prill 1939…
Nė vitin 1993, nėn pėrkujdesjen e Imam Vehbi Ismailit, nė Harper Woods, tė Detroit-it, nė shtetin Michigan, nė SHBA, botohen tė pėrmbledhuna shkrimet e Haxhi Vehbi Dibrės, nėn titullin “Ē’urdhėron Kur’ani?”
Janė tė shėnuara, kanė mbetur tė paharruara, fjalėt e Haxhi Vehbi Dibrės nė Kuvendin e Vlorės, nė Ditėn e Flamurit, nė ditėn e Shpalljės sė Pavarėsisė, me 28 Nėntor 1912, ku, ndėr tė tjera, tha:
“Kristiani e myslimani janė vėllazėn shqiptarė tė pandarė.”
Se kush ishte Haxhi Vehbi Dibra, nė jetėn e pėrkohshme tokėsore, e pėrmbledhin shkurt, veprėn e tij madhore, kėto vargje popullore:

”N’atė Dibėr, Dibėr plakė
Na u rrit nji burr’i rrallė,
Qė luftoi me bajrakė
Tuj i pri popullit nė ballė

Nė ēdo Kuvend, nė ēdo Kongres
Zani i tij i fort kumboi
Nė ēdo vend e nė ēdo shtet
Pėr Shqipni u ngrit e shkoi.

Trim mbi trima Vehbi Agolli
Burrė i naltė, plot dituni
O lum Dibra qė e lindi
Pėr flamurin kuq e zi.

Kur nė popull mbante fjalė
Ai pėrher’i predikoi
Shqypen kemi nan’e babė
Ēdo pėrēarje e mallkoi.

Nuk e trembi dot Sulltani
Kur me vdekje e dėnoi
Nuk e trembi as Serb-Dushmani
Qė aq her’ e kėrkoi…!

Haxhi Vehbi Dibra u nda nga kjo jetė, kaloi nė jetėn e vėrtetė, me 24 Mars 1937, nė moshėn 70 vjeēare, duke lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė historinė shqiptare…

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
HAXHI VEHBI DIBRA (1867-1937)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dėshmia e Skėnder Luarasit: Enver Hoxha, Haxhi Qamili dhe ''dumbabėt''
» Shpresa Krasniqi:FJALA E RASTIT E MBREMJES PERKUJTIMORE NE NENTEVJETORIN TE NDERRIMIT JETE TE BABAIT TIM(HAXHI KRASNIQI)
» Haxhi MUhaxheri:BASHKEBISEDIM ME MIKUN RAMADAN XHINOVCI
» Haxhi Muhaxheri:Sihariq, sihariq, sihariq!FILLOI TRANSMETIMIN TV POETICA
» Everest Haxhi: 21 Janari, Erjoni dhe Shitėsja e Vogėl e Shkrepseve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Biografi-
Kėrce tek: