prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 HAFIZ SELIM YVEJSI (1913-2001)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: HAFIZ SELIM YVEJSI (1913-2001)   Sun Aug 02, 2009 1:00 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

HAFIZ SELIM YVEJSI
(1913-2001)

Hafiz Selim Yvejsi rrjedh prej njė familje tė vjetėr gjakovare, njė familje intelektuale, e cila ndėr shekuj, brez pas brezi ishte bartėse e jetės arsimore, edukative, kulturore, fetare dhe atdhetare nė Gjakovė, nė Kosovė …
Stėrgjyshi i tij, Myderriz Yvejs Efendiu, me prejardhje nga Shkodra, prej tė cilit vjen mbiemri Yvejsi, ka qenė Myderrizi i parė i Medresės sė Madhe tė Gjakovės, qė ishte drita e Kosovės…
Hafiz Selim Yvejsi ėshtė i biri i Mulla Abdurrahimit. Lindi nė Gjakovė, mė 4 maj 1913. Ishte mė i vogli prej katėr vėllezėrve, qė tė gjithė hoxhallarė: Myderriz Tahir Efendiu (1898-1984), Mulla Ragibi (1900-1984), Hafiz Hysniu (1910-1954) dhe Hafiz Selimi(1913-2001). Edhe babai i tyre, Mulla Abdurrahimi, ishte vėllau i katėr vėllezėrve, tė gjithė hoxhallarė. Pra , ky duket njė rast i rallė, ndoshta i pa parė, nė dy brezni - tetė hoxhallarė…! Por, ku do Zoti – ēdo gjė bėhet.
Mėsimet e para i kreu nė mejtepin e “Halil Efendisė”, nė Gjakovė. Nė moshėn 14 vjeēare, me njė shok tė vetin, Xhafer Bokshi, djali i burrit tė njohur nė Gjakovė, Ahmed Bokshi, shkuan nė Prizren, pėr tė mėsuar hivzin tek dijetari i njohur Hafiz Kemal Kajserliu.
Brenda dy vjetėsh, dy djemt e ri nga Gjakova, Selim Yvejsi dhe Xhafer Bokshi, e mėsuan Kur’anin e Shenjtė pėrmendėsh nė Prizren, tek Hafiz Kemal Efendiu…
Kur u kthyen nė Gjakovė, ylematė e vjetėr organizuen pritjen e dy hafizėve tė ri me ceremoni, nė Xhaminė e Hadumit…
Hafiz Selim Yvejsi, pasi u kthye nga Prizreni, u regjistrue nė Medresenė e Madhe tė Gjakovės, ku diplomoi mė 1938, pranė myderrizit mė tė njohur tė Gjakovės, Hafiz Fahri Ef. Iljazit
Hafiz Selim Efendi Yvejsi i shėrbeu popullit pėr mė se gjysmė shekulli, si imam, predikues e mėsues nė disa nga xhamitė e Gjakovės, si nė Xhaminė e Haxhi Ymerit, tė Mahmud Pashės, tė Sefės, Mulla Jusufit, tė Sofės etj.
Njė prej nxėnėsve tė tij, qė vlen tė pėrmendet , ka qenė edhe prof. Nexhat Nahi, i biri i Myderrizit, Hasan Efendi Nahi, (1905-1991), pėrkthyesi i Kur’anit nė gjuhėn shqipe.
Nė dokumentet sekrete tė Beogradit, tė publikuara nga dr.Hakif Bajrami, ndėr hoxhallarėt qė e penguen shpėrnguljen e shqiptarėve nga Gjakova, nga Kosova, pėrmendet edhe emri i Hafiz Selim Yvejsit, ku ndėr tė tjera thuhej:
“Mulla Selimi kundėrshtoi shpėrnguljen…”
Hafiz Selim Yvejsi ishte njė hoxhė i ditur, pedant, bashkohor, orator, guximtar, atdhetar, ndėr tė parėt nė Gjakovė, nė Kosovė, qė e filloi, e praktikoi pėrdorimin e gjuhės shqipe nė shėrbimet fetare. Ka qenė mė i riu prej hoxhallarėve tė vjetėr, ylemave tė moēėm, por erdhi dita kur u plak dhe ishte mė i vjetri prej tė rinjve…!
Ishte i vetmi prej ylemave tė vjetėr tė Gjakovės qė kapėrceu nė mijėvjeēarin e tretė, duke pėrjetuar edhe luftėn e vitit 1998-1999, por nuk e lėshoi Gjakovėn, nuk e lėshoi Kosovėn, deri sa mbylli sytė nė Gjakovė, moshėn 88 vjeēare, me 16 maj 2001.
Do tė kujtohet pėr njė kohė tė gjatė, prej besimtarėve e qafirėve, si njė hoxhė i ditur, i ndritur, arsimdashės, predikues, orator me njė fjalor bashkohorė dhe mė zė tė bukur…
U varros me 17 maj 2001, me nderime tė mėdha, ku morėn pjesė nė pėrcelljen e fundit shumė qytetarė, shejhlerė e hoxhallarė, jo vetėm tė Gjakovės, por nga tė gjitha anėt e Kosovės…!

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
HAFIZ SELIM YVEJSI (1913-2001)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» HAFIZ ABDULLAH ZEMBLAKU (1891-1960)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Biografi-
Kėrce tek: